logo

PTT’de SKANDAL HARCAMALAR

Sayıştay raporlarına göre; PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içerisinde 478 bin lira harcama yaptı.

MERKEZ ve taşra teşkilatında 26 binden fazla çalışanı bulunan ve yıllık geliri 3 milyardan fazla olan PTT’de, Genel Müdür ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere belirli kadrolara tahsis edilen tören, temsil ve ağırlama giderlerinin kıyafet, çocuk ayakkabısı, gıda, eşarp, şal, balık pişirici, sucuk, kuruyemiş, restoran, kuyum, gümüş takı, yılbaşı tatili gibi kişisel harcamalarda kullanıldığı gündeme geldi.

Sayıştay raporlarına yansıyan tespitlere göre; 2016 yılının Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içerisinde 478 bin lira, önceki Genel Müdür Harun Maden de 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptı. İki Genel Müdürün maaşlarının haricinde 2016 yılında 750 bin lira harcama yaptığı öne sürüldü. PTT’deki temsil ve ağırlama giderlerinin toplamının ise 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34,7 oranında 1 milyon 700 bin lira artarak 6 milyon 600 bin lira olarak gerçekleştiği belirtildi.

Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgeleriyle ortaya çıktı. Sayıştay raporunda harcamalarla ilgili olarak “Genel Müdürlük makam harcamalarının büyük bir kısmının Genel Müdürün kişisel harcamalarının olabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

2 BİN 750 LİRAYDI SINIRSIZ YAPILDI

Uzun yıllardır Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür için aylık 2 bin 750 lira olarak belirlenen kurum tarafından karşılanacak temsil ve ağırlama gideri harcaması Aralık 2015 tarihinde yönetim kurulu kararıyla değiştirilerek Genel Müdür için “sınırsız” harcama yetkisi verildi. Diğer kadroların kullandığı temsil giderlerinde de artışa gidildi.

Genel Müdür harcamalarının sınırsız yapılmasının ardından kurumun önceki ve mevcut genel müdürünün bir yıllık harcaması toplamda 750 bin lirayı buldu.

Ajanslar

Etiketler:
Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ