logo

Öğretmenler gününe bir de böyle bakın

24 Kasım`ı tüm dünyada öğretmenler günü olarak biliriz, oysa durum öyle değildir. Her ülke kendi tarihsel durum ve şartlarına göre öğretmenler gününü farklı bir tarihte kutluyor. Biz ise 24 Kasım`da kutluyoruz. Peki neden 24 Kasım…? 24 Kasım`ın mesajı nedir?

Öğretmenler gününe bir de böyle bakın

Dünya’nın pek çok ülkesinde Öğretmenler Günü 5 Ekim’de kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) ile Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) Öğretmenlerin Durumu ile ilgili tavsiye metnini 5 Ekim 1966 tarihinde imzaladı.

UNESCO, 1994 yılında bu metnin imzalandığı 5 Ekim tarihinin Dünya Öğretmenler Günü olmasına karar verdi.

Batı dünyasında öğretmenler günü genel olarak 5 Ekim iken Arap dünyası 28 Şubat gününü, Öğretmenler Günü olarak kutluyor.

İran Murtaza Mutahhari’nin şehadetinin yıldönümü olan 2 Mayıs’ı öğretmenler günü olarak kutlarken Peru bağımsızlığını kazandığı tarihi yani 6 Temmuz gününü Öğretmenler Günü olarak ilan etmiş durumda.

24 Kasım sadece Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. 12 Eylül rejimi ile gündeme düşen bu gün,1928 yılında kaldırılan Arap Alfabesinin yerine Latin harfleri ile eğitimin başladığı Millet Mekteplerinin kurulma günü.

1 Kasım 1928 tarihindeki harf değişiminin ardından halkın okur yazarlığının artırılması iddiası ile açılan Millet Mekteplerinde dört aylık okuma ve yazma eğitimleri veriliyordu.

Millet Mekteplerinin açılmasını öngören yönetmelik 24 Kasım 1928’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. 1928`deki yönetmeliğin yürürlüğe girme tarihi 12 Eylülcüler tarafından Öğretmenler günü olarak seçildi.

Etiketler: » » »
Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ