logo

MYANMAR İLE BANGLADEŞ ARAKANLILAR KONUSUNDA ANLAŞTI

Arakanlı Müslümanların Myanmar’a geri yollanması konusunda Bangladeş yönetimi ile Myanmar anlaşma sağladı.

Bangladeş ile Myanmar arasında süren ve Arakanlı Müslümanların iadesine ilişkin müzakereler tamamlandı. Myanmar yönetiminden yapılan açıklamaya göre, Bangladeş ve 

Myanmar yönetimleri, Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşma sağladı.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

YENİ BİR KATLİAMA NEDEN OLABİLİR ŞÜPHESİ

Anlaşma koşulları henüz açıklanmazken, Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere bir çok sivil toplum oluşumu Myanmar hükümetinin Müslümanlara “soykırım” uyguladığını raporlamıştı.

Bu noktada ortaya çıkan yeni şüphe, Myanmar’a iade edilecek olan Müslümanların yeni bir zulme maruz kalıp kalmayacağının güvencesi oldu.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

ARAKANLILARA YÖNELİK SİSTEMATİK SOYKIRIM

Arakan’ın Müslümanları 25 Ağustos’tan bu yana sistematik bir zulmün parçası oluyor. Arakan’da hükümete bağlı ordu mensuplarınca türlü vahşetl ve tecavüzlere maruz bırakılan Müslümanlar,  kaçış yolunda da Budist çeteler tarafından vahşice katlediliyordu.

Hayatta kalabilmek için kaçmak zorunda kalan Rohingyalar, kara ve deniz yolu ile zorlu bir yolculuğun ardından Bangladeş’e sığınıyorlardı. Bu tehlikeli yolculuk sırasında denizde sığınmacıları taşıyan botlar alabora oluyor, boğulmalar yaşanıyor, yolculukları sırasında hayatlarını kaybediyorlardı.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

MYANMAR’A ULUSLARARSI TEPKİLER

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 15 Kasım’da Myanmar’a gerçekleştirdiği ziyaret ve yaptığı görüşmeler ışığında yazılı bir açıklamayla Arakan’daki son durumu değerlendirmiş, Myanmar ziyaretinde Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii de dahil üst düzey yetkililerle ülkedeki son durumu görüştüğünü kaydeden Tillerson, insani krizin bir an önce sona ermesi gerektiğini vurgulamıştı.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

Daha önce de Myanmar lideri Aung Arakanlılar konusunda çıkan haberleri yalanlamış, katliamın olmadığını medyanın uydurmaları olduğunu belirtmişti. Bu sözlere çok sayıda dünya ldieri tepki göstermiş, hatta BM’de de bu tepkiler dile getirilerek Myanmar’a acil yardım çağrısında bulunulmuştu.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlılar konusunda anlaştı

Etiketler:
Share
1103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ