logo

MULTİPL SKLEROZ HASTALARINI BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “MS Hastalarını Bilgilendirme” toplantısı gerçekleştirildi.


İSTANBUL Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi MS Ekibinde yer alan Prof. Dr. Dilek Günal, Prof. Dr. Kadriye Ağan, Dr. Gülin Sunter, Dyt. Doç. Dr. Esra Güneş, Yoga Eğitmeni Pelin Yıldırım tarafından MS Hastalarını Bilgilendirme amaçlı aşağıdaki önerilerde bulunuldu.

  1. MS hastalığı için erken tedavi önemlidir. Ara dönemlerde iyilik durumunuza güvenip ilaçlarınız aksatmayınız. İlaçlar hastalığı yavaşlatır ve sonraki yıllarda geliştirilecek yeni tedavi yöntemleri olacağını unutmayınız.

 

  1. MS hastalığında moral ve motivasyon ilaçlara yanıtı olumlu yönde etkiler ve hayat kalitenizi arttırır. Stres MS ataklarını ortaya çıkarır. Bu nedenle düzenli egzersiz sizi her açıdan rahatlatır.

 

  1. Dvitaminizi kontrol ettirin ve eksikse doktor önerisi ile tamamlayın. Yaz aylarında gerekli D vitaminini 15 dakika kol ve yüzünüz açıkta kalacak şekilde güneş ışığını alarak tamamlayabilirsiniz.

 

  1. Düzenli beslenin, katı yağlardan kaçının, balık bir numaralı yiyeceğiniz olsun.

Multipl  skleroz (MS) beyin ve omurilikteki myelin-kılıf hücrelerini (Sinir hücresinin çevresini bir yağ tabakası şeklinde saran hücrelerdir)öncelikle etkileyen bir hastalıktır. Hastaların şikâyetleri belli dönemlerde belirginleşir ve buna MS atakları denir. Geri kalan dönemlerde hasta tamamen normaldir. Ancak hastalık süresi arttıkça, eğer tedavi başlanmamışsa, ataklar sıklaşır ve hasta her ataktan sonra tam düzelme göstermez. Daha çok kadınlarda ve beyaz ırkta görülür. Ülkemiz de MS’in sık görüldüğü ülkelerdendir.

Multiplskleroz belli mevsimlerde daha çok atak yapar. Bunlar bahar aylarıdır. Buna neden olarak o dönemdeortaya çıkan virüsler belirtilmektedir. Ancak herşeyden önemlisi MS ve D vitamini arasındaki ilişkidir.

D vitamini güneşten ve balıktan aldığımız bir vitamindir ve kemik sağlığı, vücudumuzun hastalıklara karşı savunma mekanizması gibi sistemlerde hayati rolü vardır. Multiplskleroz hastalarında bu vitamin düşüktür. Tüm Multiplskleroz hastalarının 6 ay arayla D vitamini değerlerine kan testiyle baktırmaları gerekir. Yine Multiplskleroz hastalığının ortaya çıkmasında da D vitamin eksikliğinin etkiliği olduğunu savunan çalışmalar vardır.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1639 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ