logo

‘Kuraklık için kırmızı alarm verilmeli’

Türkiye depremin yaralarını sarmaya çalışırken uzmanlar, başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde çok ciddi kuraklık tehdidi bulunduğunu açıkladı. Bu nedenle acil kırmızı alarm verilmesi gerektiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Ocak ayı kuraklık verileri büyük endişeye neden oldu. Uzmanlar, İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde çok ciddi kuraklık tehdidi bulunduğunu belirtirken, hiç vakit kaybetmeden kırmızı alarm verilmesi gerektiğini gündeme getirdiler. İSKİ’nin yayımladığı son verilerde de İstanbul’daki barajların doluluk oranı 23 Şubat itibarıyla yüzde 35’de kalırken, bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 80 olarak ölçülmüştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Ocak ayı kuraklık haritasında ise kıyı ve iç Ege dışındaki tüm bölgelerde çok şiddetli kuraklık yaşandığı vurgulandı.

‘ARTIK YAĞSA DA…’

Son durumu Milliyet’e değerlendiren CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı – İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, 2014 yılından bu yana en kötü ve ağır kuraklık tablosunun yaşandığını söylerken, “Artık bu saatten sonra ne kadar yağmur yağarsa yağsın, barajların yüzde 80’ler seviyesinde Mayıs ayına girmesi mümkün gözükmüyor. Mart ayında bir miktar yağışları görsek de durum hiç iç açıcı değil. Deprem felaketi yaşayan ülkemizde önümüzdeki günlerde büyük su sıkıntıları baş gösterebilir. İçme suyu temininden daha büyük sıkıntı tarımsal kuraklıktır. Anadolu’yu etkileyen kuraklık devam ederse hem tarımsal üretimde düşüş, hem de fiyatlarda ciddi artışlar görülür. Artık su tedbirleri kapsamında kırmızı alarm verilmesi gerekir” dedi.

Etiketler: » » »
Share
126 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ