logo

KENDİNİZİ BİLE BİLE ATEŞE ATMAYINIZ! PİYANGO HARAMDIR!

Allah’ın (cc)kesin bir şekilde haram kıldığı şeytan işi bir pislik olan kumar, yıllardır devlet eliyle oynatılıyor, süslü kelimelerle halkımıza sunuluyor. Bizler Müslümanlar olarak bu algıları bertaraf edip kumar olan piyangodan uzak durmak zorundayız. Kendimize yapabileceğimiz en büyük ikram haramdan uzak durup meşru ve helal kazancı seçmek olmalıdır.

Miladi yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde insanlarımızın çokça başvurduğu haram kazanç yolarından biriside şans oyunları ve piyango gibi kumarlardır. Piyango kumarıyla milyonlarca insanımız maalesef günaha sürükleniyor. Bugün bütün bu kumar (piyango, eşya piyangosu, Spor Toto, Spor Loto vb.) ve tüm şans oyunları dinimize göre haramdır. Allah (CC) Maide Süresi, 90. Ayet-i Kerime’de mealen: “ Ey iman edenler! Şarap, kumar, tapmak için dikilen taşlar, putlar, fal ve şans okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının, uzak durun ki kurtuluşa eresiniz” buyurarak bu tür oyunları kesin bir dille haram kılıyor. “El-meysir” ve “El-ezlam” kelimeleri bunu açık bir şekilde ifade eder… Kumarın resmi kurumlar tarafından tertip edilip organize edilmesi; herhangi bir kuruluş veya kurumun menfaatine olması onu dinimize göre meşru ve helal kılmaz.

KUMARDAN KAZANILAN PARA SEFALET GETİRİYOR

Ayrıca kumar ve haram yollarla elde edilen paranın cami, okul, çeşme, köprü v.b. hayır işleri yapımında kullanılması caiz değildir. Dinimiz haram kazançla hayır yapılamayacağını emrediyor. Kesinlikle insanlarımızın bu tür kazançlardan uzak durması gerekmektedir. Hem dünyalarını hem de ahiretlerini berbat eden bir haramdır kumar. Ayrıca bu tür kumarlardan para kazananların hemen hepsinin hayatlarının ileri safhalarında sefalete düşmeleri ayrıca dikkate değer bir ibrettir.

HARAM KAZANCI İKRAM GİBİ GÖSTERİYORLAR

Haram olan kumarı yıllardır insanımızın beynine algılarla nakşettiler. Öyle ki adına bizden olan “Milli” kelimesini koyarak; haram kazancı “ikrammış” gibi göstererek süsledikleri kumarı milletimizin önüne sundular. Hâlbuki hürmet, saygı gösterme, ağırlama, bir şeyi hediye etmek olan “ikram” kökünden gelen “ikramiye” adı altında verilen haram para milyonlarca insanımızı günaha iterken, sanki meşru bir şey ikram ediliyormuş gibi bir algı oluşturuyor. Müslüman olarak kendinize yapabileceğiniz en büyük ikram haram olan piyangoya tevessül etmemek olacaktır.

HARAM İNSANIN ONUR VE ŞAHSİYETİNE ZARAR VERİR

Geçtiğimiz hafta Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı cuma hutbesinde de konuya temas etmiş ve helal-haram koyucunun Allah olduğunu belirterek, kumarla ilgili Mâide süresi 90. Ayet-i Kerime’si hatırlatılmıştı. Diyanet’in hutbesinde, “Yüce Rabbimiz, insanı en değerli varlık olarak yaratmıştır. Tertemiz fıtratını korumak ve ebedi kurtuluşa ulaşmasını sağlamak için ona bazı sınırlar çizmiştir. Hayatımız boyunca riayet etmemiz gereken bu sınırlara helal ve haram diyoruz. Helal, yaratılışın gaye ve hikmetine uygun olan güzelliklerdir. Haram ise, mükerrem olarak yaratılan insanın onur ve haysiyetini zedeleyen, ona zarar veren çirkinliklerdir.” ifadelerine yer verildi.

MÜMİN ŞU GEÇİCİ DÜNYADA SAYILI NEFESİNİ ŞANS OYUNLARIYLA TÜKETEMEZ

Hutbe şöyle devam etti: “Helali gözetmek, Allah’a imanın yani O’na verdiğimiz kulluk sözüne sadakatin göstergesidir. Harama bulaşmak ise bu sözü göz ardı etmektir. Helalin peşinde koşmak, insana yaraşır, nezih ve şerefli bir hayat yaşama gayretidir. Harama dalmak ise zihni ve gönlü bulandırma; heva ve hevesin, arzu ve isteklerin esiri olma halidir. Helâl-haram duyarlılığını yitirerek israf edilmiş bir ömrün akıbeti hüsrandır. Mümin, şu geçici dünyada sayılı nefeslerini falcılık, kumar, şans oyunları, faiz, rüşvet, tefecilik, hırsızlık gibi haksız kazançlarla tüketemez. Allah’ın kendisine emanet verdiği bedenini alkollü içki ve uyuşturucu maddelerle zehirleyemez. Helal olmayan yiyecek ve içeceklerle sağlığına yazık edemez.”

Etiketler:
Share
1531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ