logo

“KefaletBANK” ÇİFTLİĞİ!

Dudullu-Çakmak-Üsküdar Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nde yapılan yolsuzluklar son günlerin “Çiftlikbank” dolandırıcılığını aratmayan cinsten. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) müfettiş raporuna göre, esnafın kredi takip işlemleriyle ilgili organize olarak dolandırıldıkları görüldü.

Bayram Çavuşoğlu başkanlığındaki Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yaşanan usulsüzlük ve yolsuzlukların bir benzeri SS.Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde de yaşandığı ortaya çıktı. Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin birbirlerini bağlı bulundukları bir üst kurula şikayet etmesi üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) müfettişinin yaptığı denetim sonucu ortaya çıkan yolsuzluklar son günlerin “Çiftlikbank” dolandırıcılığını aratmayan cinsten.

Müfettiş raporuna göre; Kooperatif eski Başkanı Zihni Teke ve yönetiminin (Mehmet Yirmişbeş, Nilgün Kaplan (Sekreter), Vedat Boz, Mehmet Yücel) ve yolsuzlukları organize ettiği iddia edilen müdür Hamza Dergen’in  Kooperatifi çiftlik gibi kullandığı, esnafın kredi takip işlemleriyle ilgili Teke ve yönetimince organize olarak dolandırıldıkları belirlendi.

Zihni Teke ile ilgili yolsuzluk iddiaları bununla da sınırlı değil. Bazı kooperatif üyelerinin şikayet dilekçelerindeki beyanlarına göre Teke ile ilgili iddialar oldukça vahim.

Müfettiş raporunun ardından yönetim kurulunun baskısıyla istifaya zorlanan Zihni Teke kooperatif başkanlığından istifa etti. Ancak Teke, hala yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam ediyor.

ABESLE İŞTİGAL

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nde yaşanan skandallar bununla da bitmiyor. Teke’den boşalan koltuğa aynı çarkın içinde yer alan yönetim kurulu üyesi 75 yaşındaki Mehmet Yirmibeş’in atanması abesle iştigal olarak değerlendirildi. Ancak Mehmet Yirmibeş’in yönetim kurulu kararı olmadan Karasu’da ki kooperatife ait dairenin satışını gerçekleştirdiği ve Şileli yerel bir gazetecinin 11.800 TL’lik komisyon faturasının deşifre olması sonrasında Yirmibeş, başkanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. Yirmibeş’ten boşalan koltuğa bu kez Zihni Teke’nin desteklediği bir başka yönetim kurulu üyesi Vedat Boz atandı. Bu arada Mehmet Yirmibeş kongrede Kefalet Kooperatifi’ne adaylığını açıkladı.

BİR AY İÇİNDE 3 BAŞKAN DEĞİŞTİ

Bir ay içinde 3 başkan değişikliğine tanıklık eden Kooperatif üyeleri yaşanan bu skandallar karşısında sarsılırken; Yolsuzluk iddialarının merkezinde aynı çarkın içinde yer alan yöneticilerin sırayla başkan olarak atanmaları, kooperatifte nasıl bir çarkın döndürüldüğü yönünde kafalarda birçok soru işaretleri oluşturdu.

Akıl almaz işlerin döndüğü Sınırlı Sorumlu Dudullu Kredi Kefalet Kooperatifi önümüzdeki hafta sonu kongreye gidecek. Şimdiye kadar başkanlık için 3 kişi adaylık açıklamasında bulundu.

BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI MİSALİ

Bu adaylardan biri; Aynı çarkın içinde olmasına rağmen Zihni Teke’yi ‘Hem yolsuzluk hem de usulsüzlük var’ diye şikayet eden Mehmet Yirmibeş. Müfettiş raporunun ardından istifa eden Teke’nin yerine atanan Mehmet Yirmibeş’in ekibi içinde yine aynı çarkın içinde alan bir başka isim Kooperatif Sekreteri Nilgün Kaplan bulunuyor.

Nilgün Kaplan’ın utancından alenen aday olmaya cesaret edemediği ancak Mehmet Yirmibeş’in seçilmesi durumunda kısa bir süre sonra başkanlığı Kaplan’a devredeceği gelen bilgiler arasında.

ÇIKAR HESAPLARI KİMLERİ BİRLEŞTİRDİ?!

Yirmibeş’i iki isim birden destekliyor. Bunlardan biri Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Yıldız, diğeri ise kamuoyunun çok yakından tanıdığı Ümraniye Esnaf Vakfı başkanı Bayram Çavuşoğlu. Bilindiği üzere; oda başkanlığı dönemde odanın mallarını yok pahasına satan ve kurduğu vakfa aktaran Bayram Çavuşoğlu ve yönetiminden 14 kişi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açtığı davada suçlu bulunarak 10’ ar ay hapis cezası almıştı. Ayrıca, Çavuşoğlu hakkında açılan rüşvet davası ile vakıf başkanlığından uzaklaştırma davaları da devam ediyor.

ZİHNİ TEKE’NİN ADAYI VEDAT BOZ!

Esnaf Kefalet Kooperatif başkan adaylarından biri de Vedat Boz. Boz’da yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen sıkıntıların ve yolsuzlukların babası Zihni Teke’nin başkanlığında Mehmet Yirmibeş ile birlikte aynı yönetiminde yer almış bir isim. Vedat Boz’un en büyük destekçisi ise hiç kuşkusuz Zihni Teke.

SS.Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kongresi 8 Nisan Pazar günü Atakent Salon Vals’ta yapılacak.

Etiketler:
Share
2290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ