logo

KARKON’da hukuk konuştu


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Karadeniz Konfederasyonu KARKON’un tüzük kurallarına aykırı yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nun iptaline ilişkin karar onandı.

Artvin Dernekler Federasyonu kurucu Başkanı Metin Kar ve Tüm Sinop Dernekler Federasyonu Başkanı Nihat Altaş tarafından 7 yıl önce Karadeniz Konfederasyonu KARKON’un tüzük kurallarına aykırı yapılan Olağanüstü Genel Kurul iptaline ilişkin açılan davada karar çıktı. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Olağanüstü Genel Kurul ile birlikte tüm kararların iptalinin yerinde olduğuna hükmederek, itirazları esastan oy birliğiyle reddetti.

KAYIP ZAMANIN HESABINI SORACAĞIZ

Kararı bir basın toplantısı ile komu oyuna duyuran Artvin Dernekler Federasyonu kurucu Başkanı Metin Kar ve Tüm Sinop Dernekler Federasyonu Başkanı Nihat Altaş, “Eylül ayında yapacağımız Olağanüstü bir Genel Kurul ile sebep olanlardan soracağız. Mutlaka yargı önünde bu kayıp zamanın hesabını verecekler. Şimdi hukukun bizlere verdiği yetki ile eylül ayında Genel Kurul yapacağız ve bizler ülkemizin daha güzel geleceği için çocuklarımıza iyi bir miras bırakmak için Karadeniz Konfederasyonunu tekrar kurumsal kimliğine kavuşturmak, tüm illerimizle beraber çok daha titiz davranarak, çalışkan ve her şeyden önemlisi dürüst ve ahlaklı sivil toplum temsilcilerimiz ile bu çatıyı yeniden inşa edeceğiz” diye konuştular.

Artvin Dernekler Federasyonu kurucu Başkanı Metin Kar ve Tüm Sinop Dernekler Federasyonu Başkanı Nihat Altaş 14.06.2015 tarihinde yapılan Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Sıtkı Ada başkanlığında yapılan KARKON’un tüzük kurallarına aykırı Olağanüstü Genel Kurulu’nun iptali talebiyle dava açmıştı. 22.05.2017 tarihinde mahkeme Genel Kurul ve alınan kararların tamamının iptaline karar verdi.

İTİRAZLARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ

Sıtkı Ada ve yönetiminin karara itirazda bulunmaları üzerine Bölge Adliye Mahkemesi itirazı kabul etmedi ve yetkisizlik kararı verdi. Dava dosyası İstanbul 4. Asliye Mahkemesinde yeniden açıldı ve bilirkişi raporu ile 07.02.2019 tarihinde mahkeme Olağanüstü Genel Kurulun ve alınan tüm kararların iptaline karar verdi.

İki ilk derece mahkemenin iptal kararına rağmen KARKON adına kişisel çalışmalarına devam eden Sıtkı Ada ve yönetimi, bu iptal kararına da itiraz ederek istinaf yolu ile davayı İstanbul Bölge Adliyesi 4.Hukuk Dairesine taşıdı.

İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliyesi 4.Hukuk Dairesi, 20.04.2021 tarihinde itirazı esastan reddederek mahkemenin vermiş olduğu iptal kararının doğru ve yerinde olduğuna hükmetti.

SON NOKTAYI YARGITAY KOYDU

Sıtkı Ada ve yönetimi bu karara da itiraz ederek dava dosyasını en üst mahkeme olan Yargıtay’a taşıyarak kararın bozulması için itirazda bulundu.

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi 16.02.2022 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul ile birlikte tüm kararların iptalinin yerinde olduğuna hükmederek itirazları esastan oy birliğiyle reddetti.

HUKUK KONUŞTU

15 Temmuz 2015’te başlayıp 15 Temmuz 2022’de karara bağlanan pandeminin de araya girmesiyle 7 yıl süren Karadeniz Konfederasyonu KARKON’un tüzük kurallarına aykırı yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nun iptaline ilişkin açılan davada nihayetinde hukuk konuştu. Bu süreçte 17 celse süren tüm davalara bizzat katılan ve savunma yapan Artvin Dernekler Federasyonu kurucu Başkanı Metin Kar’ın mücadelesi hukuk zaferini de beraberinde getirdi.

KARKON eylül ayında yapılacak yeni Olağanüstü Genel Kurula hazırlanırken; Karadeniz Konfederasyonu’nu tekrar kurumsal kimliğine kavuşturmak ve çatıyı yeniden inşa etmek için şimdiden kolları sıvadı.

ÜmraniyeGündemi / Kerim Öztürk – 9.08.2022 –Etiketler: » » » » » » » » »
Share
93 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye Belediyesi hakkında suç duyurusu!

  26 Eylül 2022 GENEL, Güncel, İSTANBUL, TÜM MANŞETLER, Ümraniye Haber

  Ümraniye’de eski Netaş arazi olarak bilinen Limonlu Bahçe Konakları’na konut ve ticaret imarını açan imar planlarının YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA rağmen inşaat çalışmalarının devam etmesi üzerine Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, Ümraniye Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Ümraniye’nin en değerli arazilerinden biri olan Yamanevler’deki yaklaşık 190 bin metrekarelik eski Netaş arazisi ve bu arazi üzerinde inşa edilen lüks rezidans projesi “Limonlu Bahçe Konakları” hakkında İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin verdiği yü...
 • TUSEKON Başkanlığına Nusret Türker seçildi

  23 Eylül 2022 GENEL, Güncel, İSTANBUL, TÜM MANŞETLER, Ümraniye Haber

  Türkiye Sürücü Eğitimleri Konfederasyonu TUSEKON)’un 4. olağan genel kurulunda başkanlığa Ümraniye'nin önde gelen isimlerinden biri olan Nusret Türker seçildi. Türkiye Sürücü Eğitimleri Konfederasyonu (TÜSEKON) 4. Olağan Genel Kurulu yapıldı.  Ankara Ticaret Odasında gerçekleşen seçimlerde Elazığlı Nusret Türker ve Serdar Tepegöz başkanlık için yarıştı. Türkiye genelinde faaliyet gösteren sürücü kursları adına yaklaşık bin işletme sahibinin katıldığı 4. olağan genel kurulunda 600 kişi oy kullandı Genel kurulda 42 oy farkla Ümraniyeli...
 • İBB Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Müdürlüğü’nden ORÇEK’e ziyaret

  23 Eylül 2022 GENEL, Güncel, İSTANBUL, TÜM MANŞETLER, Ümraniye Haber

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Müdürlüğü’nden merkezi Ümraniye’de olan Artvin İli Merkez Ortaköy ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Tanıtma Derneği (ORÇEK)’e ziyaret… İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kurulan Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Müdürlüğü’nden Ahmet Aydın, Artvin İli Merkez Ortaköy ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Tanıtma Derneği (ORÇEK)’ni ziyaret etti. Ümraniye Atatürk mahallesindeki dernek merkezinde Dernek Başkanı Ömer Taba...
 • Ümraniye Ortak Ticaret Alanı Açıldı

  19 Eylül 2022 GENEL, Güncel, İSTANBUL, TÜM MANŞETLER, Ümraniye Haber

  CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AK Partili Ümraniye Belediyesi'nin iş birliğiyle RANT alanına dönüştürülen ‘ÜMRANİYE ORTAK TİCARET ALANI'nın açılışı gerçekleştirildi. Fiziksel yapısı ve ruhuyla meydan statüsüne uymayan, 15 Temmuz Şehitleriyle adı örtüşmeyen, CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AK Partili Ümraniye Belediyesi'nin iş birliğiyle ticari alana dönüştürülen sözde Ümraniye Meydanı’nın açılışı yapıldı.   İŞ BİRLİKLERİNİ İTİRAF ETTİLER! Açılışta birer konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırı...