logo

İsmet Yıldırım, Srebrenitsa Soykırımı anma programını İPTAL etti


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye Sancak Bosna Derneği’nin Ümraniye Belediyesi ile birlikte yapacağı 11 Temmuz Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın anma programı, Belediye Başkanı İsmet Yıldırım tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

Kısa bir süre önce Ümraniye’de kurulan çiçeği burnunda Ümraniye Sancak Bosna Derneği Srebrenitsa‘da Temmuz 1995’te yaşanan soykırımın 27’icıi yılı dolayısıyla bir anma programı düzenlemek istedi. Ümraniye Belediyesi ile görüşen dernek yönetimi, 3 Temmuz Pazar günü programı yapmak için anlaştı.

Dün belediyesinden yapılan açıklama program için tüm hazırlıklarını tamamlayan Ümraniye Sancak Bosna Derneği‘ne soğuk duş etkisi yaptı. Açıklamada hiçbir gerekçe gösterilmeden Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın programı iptal ettiği belirtildi.

Konuya ilişkin ne Ümraniye Sancak Bosna Derneği’nden ne de Ümraniye Belediyesi tarafından henüz bir açıklık getirilmezken, ÜmraniyeGündemi’nin edindiği son bilgiye göre; Boşnakların programın iptaline yönelik tepkilerini dile getirmek için bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

Konuyu gündeme taşıyan Boşnak Haber sitesinden Şevket Koç ise, “Ne Demek Srebrenica Programı İptal !! Bu Ayıp Size Yeter Ey Belediye !!” makalesiyle Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a tepki gösterdi.

Koç, belediye başkanı Yıldırım için “Sadece bize değil..Ümraniyeli Boşnaklara da değil.. Srebrenica’da şehit edilen temsili 8372 ama gerçekte 30.000 e yakın şehide karşı büyük ayıp işlediniz !! ve bu ayıp temizlenmedikçe üstünüzde kalmaya devam edecek ve bizler sizin Bosna ve Sancak’tan gelecek Boşnaklara yönelik faaliyetlerinizin hiçbirini samimi bulmayacak ve inanmayacaksınız !!” ifadelerini kullandı.

Koç’un Boşnak Haber sitesindeki yazısı şöyle:

Ne Demek Srebrenica Programı İptal !! Bu Ayıp Size Yeter Ey Belediye !!

Malumunuzdur ki…

11 Temmuz 1995 Boşnaklar için en büyük acıdır…

11 Temmuz 1995 bir milletin komple yok edilme istendiği en acı gündür..

11 Temmuz 1995 sözde güven altına alınıp resmen düşmana teslim edilen masum Boşnakların katledildiği gündür..

Merhum Alija İzetbegovic’in “Kin tutmayın ama unutmayın ” dediği Bosna Katliam yıllarının en zirve noktasıdır.

Ve her yıl Boşnaklar gerek Bosna’da gerek Sancakta gerek Türkiye’de ve gerekse Boşnakların yaşadığı her yerde anılır..

Nitekim derneklerimiz de bu konuda faaliyetler yürütmüş ve anma programları düzenlemiştir..

Bu sene de daha çiçeği burnunda olan Ümraniye Sancak Bosna Derneği de katliamı anma için Ümraniye Belediyesi ile konuşmuş, onlarla 3 Temmuz’da program yapmak için anlaşmıştır..

Lakin ne hikmetse hiçbir açıklama yapılmadan program bugün (29 Haziran 2022 ) saat 15.00 sularında programın Başkan İsmet YILDIRIM tarafından iptal edildiği bildirilmiş..

Peki neden iptal ettiniz sayın başkan? Bu programda ne gibi bir sıkıntı gördünüz?

Siyasi mi? değil..

Belediyeniz aleyhinde bir programı mı?

Değil..

Sizden para mı istediler?

Hayır..

Peki neden? Neden gerekçe sunmuyorsunuz? Sebep belirtmiyorsunuz? Üstelik bu iptalin neden olduğunu Kültür Daire Başkanınız Şenol Bey bile bilmiyor..

Nasıl bir işleyişiniz var Allah aşkına !!

Nasıl bir mantıktır bu Allah aşkına?

Elmalıkent’te Bosna adıyla park kuran siz…

Bosna’nın Fojnica Belediyesi ile kardeş olan siz..

Bosna Hersek’in Tuzla Müftülüğünden gelen Prens Abdullah Camii Kuran Kursu öğrencilerini ve ailelerini ağırlayan siz..

17 Kasım 2021, 19:30 da Bosna Mücadelesinin Fikir ve Aksiyon Mimarı Aliya İzzetbegoviç konulu program düzenleyen siz..

Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ile Cuma Namazı Sonrasında Vatandaşlara Çorba İkramında Bulunan siz…

Mebruke Salih Koçak Ortaokulu’nun misafiri olarak Bosna Hersek’ten gelen öğrencileri, Tantavi Sosyal Tesisleri’nde ağırlayan siz.

ve daha bir sürü Boşnaklarla yan yana can cana programlar yapan siz…

Gel şimdi bu programı iptal et…

Biz şimdi sizin bu samimiyetinize nasıl inanalım? Yaklaşık 2000 Boşnak kökenli vatandaşımızın yaşadığı Ümraniye’de sizin bu insanlara yaptığınız bu ayıbı nasıl sileceksiniz?

Bu kadar olmaz ..Gerçekten ama gerçekten bu ayıp size yeter..

Sadece bize değil..Ümraniyeli Boşnaklara da değil.. Srebrenica’da şehit edilen temsili 8372 ama gerçekte 30.000 e yakın şehide karşı büyük ayıp işlediniz !! ve bu ayıp temizlenmedikçe üstünüzde kalmaya devam edecek ve bizler sizin Bosna ve Sancaktan gelecek Boşnaklara yönelik faaliyetlerinizin hiçbirini samimi bulmayacak ve inanmayacaksınız !!

Dernek belki bir şekilde programı gerçekleştirir.. Ama sizler samimiyetinizi geri adım atmadıkça gerçekleştiremeyeceksiniz..

30.06.2022 – ÜmraniyeGündemi.Com

Srebrenitsa katliamı nedir? Sürece nasıl gelindi, neler yaşandı?

Srebrenitsa Katliamı: Sürece nasıl gelindi?

Etiketler: » » » » »
Share
429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...