logo

İSKİ’nin “Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale hattı” hizmete girdi

İBB bağlı kuruluşu İSKİ, İstanbulluların geçici su kesintisi yaşamaması için başlattığı alt yapı yatırımını tamamladı. Dudullu ve Ömerli arasında yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki yeni içme suyu iletim hattı, düzenlenen törenle hizmete başladı.

İSKİ'nin

Projeyle şehrin iki yakasındaki 8 ilçeye su sağlanacağını kaydeden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 875 milyon liraya mal olan projenin 4,5 milyon İstanbulluya su ulaştıracağını anlattı.

“Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu ve Bahçelievler ilçelerine su naklini kolaylaştıracak projeyi hizmete açıyoruz. Arıza olduğunda kesintinin olmaması için çok önemli bir baypas hattı gibi kullanılacak önemli bir hattı hayata geçirdik.” diyen İmamoğlu, Melen Projesi’nin TBMM gündeminde yer alması için çağrı yapmak istediğini, 2016’da tamamlanacağı gün ve saat verilerek ilan edilen projede 6 yıl geçmesine rağmen adım atılmadığını ileri sürdü.

Melen Havzası’nda atık su toplama ve deşarj öncesinde de arıtma sürecini üstlendiklerine belirten İmamoğlu, “(Melen projesi) Bununla ilgili arkadaşlarım hukuki bir süreci hazırlıyorlar şu anda. Çünkü sonrasında mukavele gereği buradaki tesis İBB’ye devredilecek. Biz İstanbul halkı olarak devletimize parasını ödeyeceğiz.” dedi.

İSKİ’nin, İBB Meclisi çoğunluğu nedeniyle bütçe engellemesiyle karşı karşıya kaldığını iddia eden İmamoğlu, Türkiye’nin büyükşehir belediyeleri arasında İstanbul’da üç yıllık engellemeyle en ucuz su tarifesi uygulandığını kaydetti.

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ