logo

İlaç zammı Eczaneleri devretmeye zorluyor!

İlaç fiyatlarına gelen zam ve maliyetlerdeki yüzde 90’a varan artış eczanelerde yeni bir sorunu ortaya çıkardı. Kapatmak daha masraflı olunca eczacılar devir yoluna gitti. İstanbul’da her ay 60’a yakın eczanenin devredildiği ifade edilirken, devir ücretlerinin ise 200 bin lira ile 3 milyon lira arasında değiştiği belirtiliyor.

Eczaneyi çeviremeyen devrediyor: İlaç zammı sonrası sayıları her geçen gün azalıyor! 3 milyon lira…

İlaç fiyatlarına bu yıl içerisinde yüzde 37 ve yüzde 25 olmak üzere iki kez zam yapıldı. Zamların ilaç firmalarını rahatlatması ve özellikle Ekim 2021’den beri etkisini hissettiren ilaç krizini hafifletmesi bekleniyordu. Ancak eczacılar, zamların beklenen etkiyi yaratmadığını, devletin ilaç firmalarına belirlediği satış kurunun reel döviz kurunun altında kaldığını ifade ediyor.

İLAÇTAN DEĞİL KOZMETİKTEN GEÇİNİYORLAR

Yakın zamanda iş bırakmaya hazırlanan eczacılar kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) 2019 yılında yayımladığı “Eczanelerde Ekonomik ve Finansal Durum Araştırması” raporuna göre, eczanelerin yüzde 78’i bankalardan kredi kullanıyor. Eczaneler arasında bir krediyi başka bir krediyle kapatma oranı ise yüzde 48’i buluyor. Artık ilaçtan değil kozmetik ve takviye ürünlerden kazanan eczacılar yapılan son zamlarla birlikte, kârlılığının iyice düştüğünü, maliyetlerinin en az yüzde 80-90 arttığını ve iki çalışanının işten ayrıldığını dile getiriyor. Masrafların altından kalkamayanlar ise çözümü eczaneleri devretmekte buluyor.

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ