logo

‘‘HÜRRİYET VE ŞEREF İLERİDE ÖLÜM GERİDEDİR’’

Kahraman Osmanlı askerinin Sarıkamış’ta verdiği Milli Mücadele’nin üzerinden tam 103 yıl geçti. Enver Paşa komutasında 18 gün süren harekâtta Ruslar’a 32 bin kayıp verdiren 60 bin Mehmetçik, zorlu kış şartlarında şahadete yürüyerek tarih sayfasına adını altın harflerle yazdırdı.

‘‘Hürriyet ve şeref ileride ölüm geridedir’’

Osmanlı İmparatorluğu’nun doğu cephesini korumakla görevli 3. Ordusu, 7-17 Kasım tarihleri arasında Köprüköy ve Azap muharebelerinde yaptığı cephe saldırılarıyla Ruslar’ı geri püskürterek başarı kazanmıştı. Kafkas Cephesi‘ndeki kısmi başarı, İstanbul’da olumlu karşılansa da yeterli görülmedi. Ruslar’ı kesin yenilgiye uğratacak planlar üzerine çalışılmaya başlandı.

Başkomutan Vekili Enver Paşa, geniş bir kuşatma harekâtı ile Rus birliklerini imhaya karar verdi. Böylece Osmanlı İmparatorluğu tarihinin en acı olaylarından biri yaşanmış oldu. Hastalık ve soğukla mücadele eden Osmanlı askerleri 1914’te başladıkları harekâtı 18 gün sürdürebildi. İlk iki günü başarıyla geçen taarruz, sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle seyrini değiştirdi. Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtınayla yağan kar, yolları tıkayıp çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 60 bin Osmanlı askeri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı şehitlik mertebesine ulaştı. Bu harekâtta Ruslar da 32 bin askerini kaybetti…

Etiketler: » » »
Share
1511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ