logo

Fransa’dan alçaklık: Mağdur ediliyoruz demelerini de yasakladılar

Fransa, Avrupa Konseyi’nin başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılığa karşı başlattığı kampanyayı iptal ettirdi.

Fransa'dan alçaklık: Mağdur ediliyoruz demelerini de yasakladılar

Fransa Macron’un yasalaştırdığı yeni siyaset tarzı ile gericilikte sınır tanımıyor.

Son yıllarda İslam düşmanı politikaları ile Müslümanları hedef alan Fransa, Avrupa Konseyi’nin başörtülü Müslüman kadınların yaşadığı mağduriyeti gündemleştirmesine bile izin vermedi.

Öyle ki Fransız devleti mağdurların sesinin duyulmaması için Çin tarzı politikalar güdüyor.

Avrupa Konseyi’nin ayrımcılıkla mücadele biriminin ayrımcılığa karşı başlattığı ve başörtülü müslüman kadını savunması Fransa’nın  Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah El Hairy’nin zoruna gitti

El Hairy, televizyon kanalında yaptığı açıklamada  bu kampanyanın Fransa’nın değerlerine aykırı olduğunu iddia ederek, “(Kampanyaya ait) Videoda başörtüsü takmak teşvik ediliyor. Bunu kınıyoruz. Fransa bu kampanyayı (Avrupa Konseyi’ne) onaylamadığını iletti ve kampanya iptal edildi.” dedi.

Avrupa Konseyi’ne tepkilerini de dile getirdiklerini ifade eden El Hairy, laikliği ve dini özgürlüğü savunduklarını ancak bu kampanyanın başörtüsünü savunduğunu öne sürdü.

Öte yandan Fransa’nın bu kampanyayı iptal edilmesini sağlamasının ardından Avrupa Konseyi kampanyaya yönelik Twitter hesabındaki paylaşımları sildi.

Böylece Çin’in Müslüman Uygur halkına yönelik baskı politikalarını eleştiren Avrupa Konseyi Fransa’nın baskısı karşısında geri adım atmış oldu

Avrupa Konseyi, başörtülü kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa karşı 28 Ekim’de kampanya başlatmıştı. Avrupa Konseyinin ayrımcılıkla mücadele biriminin Twitter hesabından kampanya kapsamında “Özgürlük başörtüsündedir”, “Başörtüm tercihim”, “Mutluluk getir ve başörtümü kabul et” ve “Güzellik çeşitlilikte olduğu gibi özgürlük başörtüsündedir” yazılı ve başörtülü kadınların yer aldığı görseller paylaşılmıştı.

Etiketler: » » » » »
Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ