logo

FİRMALAR EKONOMİK DURGUNLUKTA E TİCARET SEKTÖRÜNE GEÇİYOR

Firmalar, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durgunluk nedeniyle çıkış yolu arıyor. Ticari faaliyetlerinde düşüş yaşayan işletmeler e ticaret için çalışmalara başlamış görünüyor. Arama motorlarının kullanıcı arama eğilimlerini gösteren istatistikleri e ticaret sitesi kurmak isteyen firmalardaki artışı gösteriyor. Ürünlerini yerleşik mağazaları dışında internetten satmak isteyenler şirketler nasıl e ticaret yapabileceklerine cevap arıyorlar.

RÖPORTAJ: Savaş SONGUR (11.03.2019)

Konu hakkında Proticaret E Ticaret yazılımını üreten Promist Bilgi Teknolojileri A.Ş yetkilisi Süleyman Zafer KUZUCU ile görüştük. Firmaların e ticaret konusunda nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatan Kuzucu, bilinmesi gereken temel konuları Ümraniye Gündemi’nden Savaş SONGUR’a anlattı.

Ekonomik durgunluğun çözümü firmalar için e ticaret sektörü müdür?

Hiç şüphe yok ki üretici, satıcı ve tüketiciyi en çok buluşturan mecra artık internet siteleri, e ticaret portallarıdır. Artık ürün pazarlaması kısıtlı bir coğrafyaya bağlı kalınarak yapılmıyor. İnternet, işletmelere en geniş pazarı sunuyor. Bu pazar içinde olanlar tıpkı yerel işletmelerde olduğu gibi rekabet içinde birbirleriyle yarışıyor. E ticaret sektörü Türkiye’de henüz doygunluğa ulaşmadı. Hatta yeni yeni başlıyor diyebiliriz. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda firmaların e ticarete katılım oranı halen olması gereken seviyede değil.

E Ticaret sitesi sadece bir fırsat değil. Bu açıdan bakarsak eksik bakmış oluruz. E ticaret bir fırsatın da üstünde, gereklilik ve hatta zorunluluktur. Rekabet için zorunluluktur, pazar payını artırmak, satışlarınızda dönüşüm sağlamak için zorunluluktur. Mesela, Proticaret e ticaret yazılımını kullanan çok sayıda müşterimiz ürün teşhiri, tanıtımı amacıyla da e-ticaret sitesi oluşturuyor. Elbette öncelikli olarak kredi kartı ile satış yapan kullanıcılarımız pazardaki en büyük payı oluşturuyor. Mesafe fark etmeksizin ürünlerini müşterilerine online olarak pazarlıyor ve ödemesini alıyorlar. 

Durgunluğun bir çözümü olmaktan ziyade, durgunlukta yapılabilecek en mantıklı şey olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşiniz durgun çünkü işletmenizin bulunduğu konumda, potansiyel müşterilerinizin talebi azalıyor. Talebi artırabilmek için ürünleriniz, hizmetlerinizi daha geniş bir alana ulaştırmanız gerekiyor. Bunun da yegane yolu e ticaret.

Sosyal medya kullanımının artmasının da etkisi var mı?

Evet,  sosyal mecraları, e ticaret siteleri ile etkili kullanan müşterilerimiz var. Hem paylaşımları hem de sosyal medya reklamlarıyla müşteri kitlelerine her an her yerde ulaşabiliyorlar. Yani e ticaret sistemlerinin çok yönlü ilişkileri vardır. Tasarım, arama motoru ve sosyal ağ reklamları gibi dikkate almanız gereken pek çok detay var.

Peki e ticaret sitesi kurmak zor mu?

Bizim amacımız kolaylaştırmak. Yazılımlarımızı, en temel seviyede internet bilgisine sahip insanların dahi kullanabileceği şekilde düzenliyoruz. Elbette teknoloji okur – yazarlığı önemli. Bu konuda blog yazılarımız, bilgi bankamız, video dokümanlarımızla destek sunuyoruz. E Ticaret sitesi kurmak için ipuçları verdiğimiz makalelerimiz var. Ziyaretçilerimiz bu bilgileri okuyor, nasıl hareket etmeleri gerektiğini, nelere ihtiyaç duyabileceklerini görüyorlar. Bu bağlamda basitlik ve zorluk göreceli bir kavram.

Gerek yazılımsal, gerek tasarımsal, gerekse de danışmanlık olarak neler yapmaları gerektiğini açıklıyoruz. Hatta neleri yapmamaları gerektiğini de belirtiyoruz. Biz yüzde yüz yerli e ticaret yazılımı üretiyoruz ve bu konularda kullanıcılarımıza tam destek veriyoruz. Ücretsiz e ticaret yazılımı sağlıyoruz. Kullanıcılarımız bu yazılımı indirip aynı gün e ticaret sitesi kurabilir.

E Ticaret’e nasıl başlamalılar?

Kısa ve orta vadeli planlarınız olmalı. Bu planlar için yeterli seviyede analiz yapmalısınız. Profesyonel bir yardım alabilirsiniz. İmkanlarınızın elverdiği ölçüde bu planları kendiniz de yapabilirsiniz.

Basit şekilde bile olsa bir Swot Analizi yapmanız faydalı olur. Genel itibariyle; e ticaret projeniz için tarafınızı ve rakiplerinizi, güçlü ve zayıf yönleriyle not almalısınız. Çıkan sonuçlara göre risk analizi ve rekabet düzeylerini görebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Yapacağınız analiz için bir sınır belirlemek mümkün değil. Tüm olasılıkları masaya yatırmak yerine, ön göremediğiniz ayrıntılarda “alabileceğiniz riskleri” not etmek faydalı olacaktır.

E Ticarete başlarken önemli adımlar hangileri dersek?

Müşterinize sunacağınız ödeme sistemlerine karar vermelisiniz. Banka sanal pos sistemlerinin yanı sıra, ortak ödeme kuruluşları adını verdiğimiz, tüm bankaların sanal pos sistemlerini tek çatı altında sunan kuruluşlar var. Başlangıç için önemli bir avantaj sağlarlar.

Müşterilerinize hitap edecek sitenizin tasarımı da önemlidir. Biz buna “tema tasarımları” diyoruz. Ürün grubunuz, müşteri kitleniz ve kurumsal kimliğiniz ile bağlantılı, sizi ifade edecek bir tasarımınız olmalı. Örneğin; biz her sektör için ayrı ayrı konsept tasarımlar yapıyoruz. Tekstil, giyim, elektronik, çiçek, gıda, hırdavat, kozmetik gibi hemen hemen her iş modeline uygun tasarımlar bulabilirsiniz.

Ayrıca mobil uyumlu olmalıdır. Artık müşterileriniz mobil cihazlarla internete daha çok bağlanıyor. Sitenizin, cep telefonu, tablet gibi cihazlara uyumlu olması gerekiyor.

Tüm bunlar masaya yatırıldığında e ticarete nereden başlayacağınızı görebilirsiniz. Size uygun e ticaret paketlerinden birini seçerek fiili olarak sektörde yerinizi alabilirsiniz.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ