logo

BUNLAR ‘Metal Yorgunu’ DEĞİL Mİ?

Ekonomik krizin halkın canını ciddi manada yaktığı bir ortamda, ne tür bir finans becerisine sahip oldukları bilinmeyen eski siyasetçilerin kamu bankalarının yönetici koltuklarına atanması oldukça düşündürücü.

Türkiye’de devirler değişse de ‘arpalık siyaseti’ adıyla bilinen uygulama değişmiyor, eş, dost, ahbapları ‘kıyak’ mevkilere getirme uygulaması aynen sürdürülüyor. Geçmişte emekli generallerin ödüllendirilme mevzisi olarak işlev gören kamu bankalarının yöneticilikleri şimdi de eski siyasetçiler için hizmet görmekte!

Bu bağlamda iki önemli kamu bankası olan Halk Bankası ve Vakıfbank üst yönetimde değişiklikler gerçekleşti.

Eski İçişleri Bakanı 1944 tevellütlü Abdülkadir AKSU, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Eski Meclis Başkanvekili Sadık YAKUT ise bankanın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı 1956 tevellütlü Faruk ÇELİK, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi.

Bir dönem ne diyordu Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019’a hazırlanmamız gerekiyor.’ (2017)

Bazı belediye başkanları, il başkanları vs. ‘metal yorgunluğu’ gerekçesi adı altında görevden alınmadı mı?

Peki, bu ne şimdi?!

Veee 31 Mart’ta bölgelerinde seçilemeyen AK Parti’li belediye başkan adaylarının da ödüllendirildiğini görüyoruz.

Kadir TOPBAŞ’ın yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapılan ve 31 Mart seçiminde Büyükçekmece Belediye Başkanı adayı olup seçimleri kaybeden Mevlüt UYSAL‘ın ise Halk Bank yönetim kuruluna atanması dikkat çekti.

Dün Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih METİN‘in Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na, Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan YAVUZ‘un ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atandığı gibi…

Eski siyasetçi olmaları dışında ne tür finansal bir beceri ya da meziyete sahip oldukları bilinmeyen bu isimlerin kamu bankalarına yönetici olarak atanmalarının sebebi hikmeti merak edilmekte!

Bakalım yarın kimler(!) nerelere atanacak?

*Bu arada her dönem makam-mevki sahibi olmuş 1946 tevellütlü Cemil ÇİÇEK ile 1950 tevellütlü Mehmet Ali ŞAHİN’i de unutmayın, garibanlar dışarıda kalmasın!

NOT: Eski TBMM Başkanı 1948 tevellütlü Bülent ARINÇ ise Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine getirildi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ