logo

Elektrik faturalarında özel şirketler vatandaşı böyle kazıklamış!

Sayıştay’ın yayınladığı kamu kurumlarının 2020 denetim raporlarında özel şirketlerin elektrik faturaları üzerinden vatandaşı nasıl soyduğu ortaya çıktı.

Elektrik faturaları ile ilgili flaş hamle! Karar resmen açıklandı, kademeli tarife...

Hayat pahalılığının her geçen dün daha da arttığı Türkiye’de elektrik faturaları vatandaşların en çok şikâyet ettiği başlıklardan biri olarak öne çıkıyor.

Vatandaşlar ve esnaf, fahiş oranda zamlanarak birçok ev iş yerinin kira bedellerini bile geçen elektrik faturalarını ödemede büyük güçlük çekiyor.

Vatandaş, sadece kullandığı elektrik ücretini değil; aynı zamanda dağıtım, iletim, teknik, kayıp/kaçak, sayaç okuma, TRT Payı, vergi ve çeşitli fon ödemelerini de ödemeye mahkûm ediliyor.

Sayıştay’ın kamu kurumlarının mali faaliyetlerini izlediği 2020 raporu ise, elektrik şirketlerinin vatandaşın üzerinden devleti nasıl soyduğunu ortaya koydu.

Sayıştay’ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı hakkındaki 2020’ye ait denetim raporunda; özel şirketlerin elektrik faturalarından tahsil ettiği ve bakanlığın banka hesaplarına yatırılması gereken Elektrik Enerjisi Fonu’nun bazı şirketler tarafından hiç yatırılmadığını, bazı şirketler tarafından ise eksik yatırıldığı belirtildi.

Enerji şirketleri ilgili mevzuat gereği bu bedeli faturalarda gösterdiği bu bedeli, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na aynen aktarmakla yükümlü olmasına rağmen bakanlığın soyguna sessiz kalması da dikkat çekti.

Raporda şöyle denildi;

“Nihai tüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler tarafından, tüketici elektrik faturaları üzerinden tahsil edilerek Bakanlık banka hesabına yatırılıp bütçeye gelir kaydedilmesi gereken Elektrik Enerjisi Fonu-EEF tutarlarının, tam olarak tahsil edilemediği görülmüştür.

Bu gelirlerin takip ve tahsili hususunda Bakanlıkça işlemler yapılmakta, hiç yatırmayan veya eksik yatıran şirketlerle ilgili olarak Vergi Denetim Kuruluna yazı gönderilmektedir. Ancak halen hiç ödemeyen veya eksik ödeyen Şirketler ile ilgili sorunlar bulunmaktadır.”

KALDIRILMASINA RAĞMEN FATURALARA YANSIYOR

Sayıştay ayrıca, EEF’nin 2001 yılında kaldırıldığını ancak “Sektör Altyapı Giderlerine Katkı Payı” adıyla uygulanmaya devam edildiğini ve elektrik faturaları üzerinde halen “Elektrik Enerjisi Fonu” olarak kesilmeye devam edilmektedir.

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ