logo

EĞİTİM DE MAĞDUR

İthal kâğıt sıkıntısı, basım yayın sektöründen sonra Milli Eğitim’i de vurdu… İthal kâğıda mahkûm edilen basım yayın sektörü komada yaşam mücadelesi verirken, sıkıntılı durum şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’nı etkilemeye başladı.

İTHAL kâğıda mahkûm edilen basım yayın sektörü komada yaşam mücadelesi verirken, sıkıntılı durum şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’nı etkilemeye başladı. Ücretsiz olarak dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazıları hâlâ okullara gönderilemedi. Okulların açılmasına sayılı günler kala kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın okullara dijital olarak gönderilebileceği belirtiliyor.

BASILI OLARAK YETİŞECEK Mİ?

Geçtiğimiz yıllarda kitaplar bugünlerde okulların elinde oluyordu. Fakat yaşanan krizle birlikte durum değişti. Okullar hâlâ kitapların ellerine ulaşmasını bekliyor, bu bekleyişin ne zaman son bulacağı ise bilinmiyor. Kitapların yeni eğitim öğretim yılına yetişmemesi de kimseyi şaşırtmayacak gibi duruyor. İddialara göre kitapların bir kısmı dijital olarak okullara verilecek, eğer böyle olursa bu durum bazı sorunları da beraberinde getirecek.

BASIM YAYIN DA ZORDA

Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar sirayet eden bu durum karşısında atılacak en önemli adım tamamen dışa bağımlı olan basım yayın sektöründe yeniden “millileşmeyi” sağlayacak açılımları yapmak olarak gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde birçok gazete ithal kâğıt fiyatlarındaki fahiş artış yüzünden ya zam yapmış ya da sayfa sayısını düşürmüş, bazı yayınevleri de kitap basımlarını durdurmuştu.

ÖĞRENCİLER KİTAPLARA NASIL ULAŞACAK?

Kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek. Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak. Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek. Bir top fotokopi kâğıdının fiyatı ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor.

Millî Gazete

Etiketler:
Share
1017 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ