logo

DAYMED BAŞKANI ÖMER TABAK, ‘AFET BİLİNCİ’Nİ YİNELEDİ

Irak-İran sınırındaki deprem sonrası bir açıklama yapan Doğal Afetler ve Yoksullukla Mücadele Eğitim Derneği (DAYMED 2011) Başkanı Ömer Tabak, bu depremin beklenen büyük İstanbul depremini daha da tehlikeli hale getirdiğini kaydederek, daha önceleri yapmış olduğu açıklamalarındaki ‘Afet Bilinci’ nin önemini bir kez daha yineledi.  

Irak-İran sınırında, merkez üssü Süleymaniye ve Halepçe şehirleri yakınında bir bölgede 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İki ülkede en az 380 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 600’den fazla kişi de yaralandı.

Deprem sonrası bir açıklama yapan Doğal Afetler ve Yoksullukla Mücadele Eğitim Derneği (DAYMED 2011) Başkanı Ömer Tabak, bu depremin beklenen büyük İstanbul depremini daha da tehlikeli hale getirdiğini söyledi.  Afet bilincinin önemine değinen Tabak, Doğal Afetler ve Yoksullukla Mücadele Eğitim Derneği (DAYMED 2011) ile ilgili şunları söyledi:

“Her doğal afet meydana geldiğinde olduğu gibi bu seferde aynaları kendimize çevirdik ve ülkemiz bu büyüklükte bir depreme dayanıklı mı diye düşünmeye başladık.

İran’da gerçekleşen depremde en çok zararı dar gelirlilere yapılmış olan binaların görmesi de tabii ki bir tesadüf değildir. Özellikle binalarda kaçak yapıların olması afetlerde görülen zararın artmasına neden olmaktadır. Ülkemizde gerçekleşen 1999 depreminde de zarar görmeyen yapıların başında camilerimiz yer almaktaydı. Bunun sebebi eski yapıların daha sağlam yapılması ve kutsal mekan olarak görülen camilerimizin yapımında malzemeden çalınma durumlarının gerçekleştirilememiş olmasıydı. Aslında her ülke için ciddi bir sorun yaşanmasına sebep olan bu durum ciddi yaptırımlara sahip olmadan düzelmeyecektir.

Doğal Afetler ve Yoksullukla Mücadele Eğitim Derneği DAYMED olarak doğal afetlerle ilgili vermiş olduğumuz eğitimlerle afet öncesinde insanlarımızı bilinçlendirip, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki davranışların hayati önemleri üzerinde duruyoruz. Verdiğimiz eğitimlerde önemli hususlardan biri metropol olmayan küçük illerde bulunan eş, dost ve akrabalardan kendinize bir “Afet Elçisi” belirlemek ve önemli bilgi ve belgelerinizin (Tapu, banka hesabı, sağlık raporlar vb.) bu elçiye birer nüshalarının verilerek afet sonrası olası yaşanabilecek mal kayıplarını ortadan kaldırmaktır. Bu da derneğimizin yoksullukla mücadele kısmı için yapmış olduğumuz uygulamalarımızdandır.

Şehirlerde yaşayan insanlarımızın olası afet durumunda haberleşme tekniklerinden; bireyin kendisini kurtarma ve yakınlarına yardım edebilecek durumda bilgiye sahip olmasına, yapısal olmayan risklerin azaltılmasından; yaralı taşıma tekniklerine kadar birçok konuda eğitimler vermekteyiz. Derneğimiz önümüzdeki süreçte yerel afet gönüllüleri üzerine projeler geliştirerek eğitimler vermeyi planlamaktadır. Çalışmalarımız kamu, özel ve tüzel kişilerle asgari müştereklerde devam etmeyi amaçlamaktadır. Bu eğitimler günümüz şartlarında her bireyin mutlak öğrenmesi gereken ve uygulaması basit eğitimlerdir. İnsanın canı gibi kutsal olan bir şeyi korumak maksadıyla alınacak bu eğitimler, aslında insanın kendisine en büyük hediyesi olacaktır.

Kısaca amaçlarından bahsettiğimiz derneğimizin tüm organları adına Irak- İran sınırında gerçekleşen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Etiketler:
Share
1060 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ