logo

BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI MURAT HAZİNEDAR GÖREVDEN ALINDI

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar görevden alındı

BEŞİKTAŞ belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden alındı. Murat Hazinedar ile birlikte iki belediye meclis üyesinin de görevden uzaklaştırıldığı açıklandı. Gündeme bomba gibi son dakika gelişmesi CHP’yi ayağa kaldırdı. Peki Murat Hazinedar’ın görevden alınmasının sebebi ne, iddialar arasında neler var?

İçişleri Bakanlığı CHP’li Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı görevden uzaklaştıdı. Hazinedar ile birlikte iki belediye meclis üyesi de görevden uzaklaştırılırken kararın gerekçesi olarak Murat Hazinedar hakkında yürütülen soruşturmalar gösterildi. Murat Hazinedar görevden alınmadan önce yaptığı açıklamada ‘Benim ve eşimin ailemin FETÖ ile bağlantısını bulamazlar” demişti.

İçişleri bakanlığının görevden uzaklaştırma kararında Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın, mal varlığı ve FETÖ/PDYSilahlı Terör Örgütüne üye olmak suçundan yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterildi. Murat Hazinedar’ın görevden alınma sebeplerinden biri de  görevi kötüye kullanma niteliğindeki eylemleri gösterildi.

Hazinedar ile birlikte iki belediye meclis üyesi de görevden uzaklaştırıldı.

İÇİŞLERİ’NİN MURAT HAZİNEDAR KARARI

“Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil Anayasanın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 04/01/2018 tarihinde görevden uzaklaştırılmışlardır.

Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat HAZİNEDAR Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır.

Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır.

Çetin Kırışgil’in Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MURAT HAZİNEDAR : MAĞDUR EDİLDİK

İçişleri Bakanlığı’nın hakkında almış olduğu görevden uzaklaştırma kararından önce açıklama yapan CHP’li Belediye Başkanı Murat Hazinedar hakkındaki FETÖ soruşturması kapsamında yurtdışına çıkış yasağı getirildiğini söylemişti. Aynı soruşturma çerçevesinde Hazinedar’ın eşi ve oğluna yurtdışına çıkış yasağı konulduğu ortaya çıkmıştı.

Hakkındaki FETÖ soruşturması kapsamında eşi ve oğluna da yurtdışı yasağı getirildiğini açıklayan Hazinedar, “Bu soruşturmalarla sadece şahsıma değil, eşime de, dünyanın en iyi üniversitelerinde kabul alma imkanı olan evladım, oğlum hakkında yurtdışı yasağı konuldu. Onun yurtdışında okuma şansı elinden alındı. Darbe dönemlerinde bile aileler bu derece mağdur edilmedi” diye konuşmuştu.

Etiketler:
Share
1022 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ