logo

AK PARTİ’de İSTANBUL’un BAŞINA KİM GELİYOR?

Bir siyasi partiden hele ki iktidar partisinden bahsediyorsanız İstanbul İl Başkanlığı birçok belediye başkanlığından hatta bakanlıktan bile etkili ve prestijli bir koltuktur.

AK Parti’nin tarihi boyunca bu işi en iyi yapan ve adeta bir efsane haline gelmiş İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu’ydu.

Hakkını yemeyelim, Müezzinoğlu’nun ardından gelen Aziz Babuşçu da çok önemli başarılara imza attı.

Ama Babuşçu’dan sonrası için aynı sözleri söylemek pek de mümkün değil.

Aylar önce AK Parti’de İstanbul İl Başkanlığı koltuğunda bir değişim yaşanacağını yazmıştım.

Selim Temurci hâlâ görevde ancak hem genel merkezde hem de il teşkilatında bu değişikliğin hayata geçirilmesi için “an meselesi” deniyor.

Temurci’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu görevden affını istediği ve genel başkanın vereceği kararı beklediği konuşuluyor.

Peki, AK Parti’nin İstanbul’daki yeni bir numarası kim olacak? Külliye’den, İstanbul’dan ve genel merkezden birkaç isimle konuştum dün…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul milletvekilleriyle yaptığı toplantı sonrası üç isim ön plana çıkmış:

Ahmet Cin, Haydar Ali Yıldız ve İdris Güllüce.

Ahmet Cin, AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu İstanbul il başkan yardımcısı. İki dönemdir partinin İstanbul’daki tüm seçim operasyonlarını SKM başkanı olarak o yönetiyor.

Haydar Ali Yıldız, İstanbul milletvekili. Hukukçu. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Rize-Güneysulu. Yıldız, aynı zamanda Okçular Vakfı’nın da başkanlığını yürütüyor.

İdris Güllüce bu üçlü arasında kamuoyunun en yakından tanıdığı isim. Tuzla belediye başkanlığı, çevre ve şehircilik bakanlığı yaptı…

Cumhurbaşkanı’nın 46 İstanbul milletvekiliyle yaptığı toplantıdan çıkan eğilim o ki Ahmet Cin ve İdris Güllüce AK Parti’nin İstanbul İl Başkanlığı’na daha yakınlar…

Bununla birlikte genel merkezden gelen bilgiler İdris Güllüce’nin bir adım daha önde olduğu yönünde…

Candaş Tolga Işık / Posta

Etiketler:
Share
1266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ