logo

ABD İLE TÜRKİYE ANLAŞTI

ABD ile Türkiye, Beştepe’deki kritik Suriye toplantısı sonrası anlaşmaya vardı. PKK/YPG 120 saat içinde 32 kilometrelik alan içerisinden çekilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i kabul etti. Erdoğan ve Pence başkanlığındaki görüşmeler toplam 4 saat 20 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Türkiye ve ABD’den ortak açıklama geldi.

Açıklamada, PKK/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki 32 kilometrelik alandan 120 saat içinde çekileceği taahhüt edildiği belirtildi. 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise yaptığı açıklamada, çekilmenin şu saat itibarıyla başladığını ifade etti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “120 saat için harekata ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes 2 meşru taraf arasında yapılır. YPG unsurları çıktıktan sonra ancak harekatı durdurabiliriz.” açıklamasını yaptı. 

Masada atılan adımların ardından gözler sahaya çevrildi. Suriye sınırındaki son durumu TRT Haber muhabiri Bülent Çulcuoğlu aktardı.

Çulcuoğlu’nun aktardığı bilgilere göre sahadaki son durum şöyle: 

Harekata 5 günlüğüne ara verildi

Yaklaşık 1 saat önce savaş Türk savaş uçaklarının bombardımanı ile Fırtına obüsü ve tankların atışları durmuş durumda. Harekata 5 günlüğüne ara verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat’ın doğusunda bir adım geri çekilmeyecek, mehmetçik içeride bulunmaya devam edecek ve PKK/YPG 120 saat içerisinde Türkiye sınırından 32 kilometre yani bir başka deyişle M4 karayolunun güneyine çıkmış olacak. 

İHA’lar görev yapmaya devam edecek

Çekilme sürecini Türkiye ve ABD’li yetkililer birlikte yürütecek. İnsansız hava araçlarımız bölgede olacak ancak harekata 5 gün ara verilmiş olacak. 

PKK/YPG çekilmeye başladı

Suriye Milli Ordusu komutanlarından alınan bilgilere göre, şu an PKK/YPG’nın artık bölgeden çekilmeye başladığı yönünde. Şu saat itibarıyla PKK/YPG-PYD 5 yıl boyunca işgal ettiği Türkiye sınırına yakın noktalardan 32 kilometre derinliğe doğru çekilmeye başladı. Anlaşmaya göre PKK/YPG ellerindeki ağır silahları bırakarak bölgeden çekilecek. 

Kaynak: TRT Haber

 

Etiketler: » » » » » »
Share
726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ