logo

KUR’AN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN…

RAMAZAN ayını mübarek kılan en önemli unsurlardan biri Kur’an-ın bu ayda indirilmesi diğeri de “Gecelerin Sultanı” bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadr Gecesi’nin bu ayın içinde olmasıdır. Ha keza Allah’ın (c.c) Kur’an-ı, Kadr Gecesi’nde indirmeye başlaması ramazanı çok daha fazla kıymetli kılmaktadır. Kısaca; doğrudan ramazan ayının öznesidir Kur’an.

“(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu göstermek ve hidâyet ile furkandan (hak ile bâtılı ayıran hükümlerden) apaçık deliller olmak üzere, Kur’ân onda indirilmiştir.” (Bakara/185)

“Hâ. Mîm. Gerçekleri açıklayan bu apaçık kitaba yemin olsun! Biz onu kutlu, şerefli ve bereket yüklü bir gecede indirdik.” (Duhân /1-3)

“Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.” (Kadir/3)

Müslümanın iki bayram vardır. Biri Kur’an Bayramı diğeri Kurban Bayramı…

Rabbimizin Kur’an-ın önemine dikkat çektiği bu ayda Kur’an ile haşir neşir olmuş, gündüzünü oruçlu, gecesini ibadetle geçirmiş, son on gününde Kadr Gecesi’ni arayan, ecrine nail olmayı arzulamış biz Müslümanlara bahşedilen bayramı adlandırırken ‘Kur’an Bayramı’ dememizde bir sakınca yoktur sanırım. Ki, Müslümanın iki bayramı vardır. Biri ‘Kur’an Bayramı’ diğeri ‘Kurban Bayramı.’

Ey Müslüman! Koronayı bırak Kur’an-a bak. Allah’tan sakın, Allah’tan kork!

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 11 Mart itibari ile yaklaşık 2,5 aydır koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyoruz. En ufak bir haberin ayrıntısına varıncaya kadar pürdikkat kesiliyoruz. Özellikle Sağlık Bakanının günlük güncel korona verileri ilgi odağımız oldu. Kur’an ayı olan ramazanda da maalesef toplumun genelinde yine değişen bir şey olmadı. Kur’an-ı bırakıp koronaya baktık. Virüsün kendimize bulaşmasından sakındık, öldüreceğinden korktuk.

Halbuki, asıl sakınmamız ve de korkmamız gereken; 

Yarın (kıyâmet günü) için ne takdîm edeceğimize (ne hazırladığımıza) bakıp Allah’dan sakınıp, Allah’tan korkmak! 

Allah’ı unutan; bu yüzden (Allah’ın da) onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmaktan korkmak! 

Çünki Allah, ne yaparsak hakkıyla haberdâr olandır. 

Tüm dünyanın karşısında aciz kaldığı, reçetesini bulamayışının çaresizliğine şahit olduğumuz şu kısacık ömrümüzde insanlığın kuruluş reçetesinin Kur’an olduğu hakikatini bu süreçte bir kez daha gördük. Koronavirüs musibetine bu pencereden bakıp Müslümanca düşünen ve Müslüman gibi yaşamaya gayret eden inananlara selam olsun…

Camiler ibadete kapalı olsa da, Müslümanların büyük bölümü evlerine kapanmak zorunda kalmışsa da…

Bir yandan on bir ayın sultanı olan rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan’ın ardından bayrama kavuşmanın sevincini ve mutluluğunu yaşarken, bir yandan da bayramı salgın hastalığın gölgesinde geçirecek olmanın burukluğunu yaşıyoruz.

Her ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçiyor ve malum virüs salgını nedeniyle dünyanın her tarafında olduğu gibi tedbir gereği camiler ibadete kapalı olsa da, Müslümanların büyük bölümü evlerine kapanmak zorunda kalmışsa da, bu durum evimizde İslam’ın büyük şiarlarından olan bayramın neşesini yaşamanın önünde engel görülmemelidir.

Bayram günlerinde sevinmek, neşelenmek gerekir. Hazreti Ebu Bekir (r.a), kızı Âişe (r.a) validemizin evine gidince, iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı. Hazreti Ebu Bekir (r.a), Resulullah’ın evinde böyle şey yapılmasının uygun olmayacağını bildirerek, onların susmalarını söyledi. Peygamber efendimiz (s.a.v), Hazreti Ebu Bekir’e, “Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir” buyurdu. (Buhari, i’deyn kitabı-952)

İslam ümmetinin kurtuluşu için dualar etmeliyiz…

Bayram namazımızı evimizde eda edip, İslam ümmetinin kurtuluşu için dualar etmeliyiz. Çağımızın imkanlarından faydalanarak dost, akraba ve tanıdıklarımızı çeşitli iletişim araçlarıyla arayarak bayramlarını tebrik etmek ve bu atmosferden ziyadesiyle istifade etmek gerekir. Bayramın heyecan ve mutluluğunu yaşamalıyız.

Bayramlarımız; umudun, sevgi ve saygının, insani ilişkileri pekiştirmenin, mazlum ve mahrumlarla dayanışmanın, maddi ve manevi sıkıntısı olanlara el uzatmanın simgeleridirler.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle bayramınızı tebrik eder, İslam alemi başta olmak üzere değerli halkımıza ve tüm insanlığa selamet ve huzur getirmesine salgın hastalığın da son bulmasına vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum.

Kur’an bayramımız mübarek olsun.

Share
10383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ