logo

ÜMRANİYE’DEKİ BÜYÜK CAMİ’YE ÖDENEK YETMEDİ İHALE İPTAL EDİLDİ

Ümraniye’de yapımı süren Büyük Camii’nin inşaatında kullanılmak üzere açılan hazır beton alım ihalesi ödenek yetmediği için iptal edildi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın fikir babası olduğu Ümraniye’de yapımı süren Büyük Camii’nin inşaatında
kullanılmak üzere açılan hazır beton alım ihalesi ödenek yetmediği için iptal edildi.

Üsküdar Belediyesi, 29.7 milyonluk vergi borcuna karşılık Çengelköy’deki Güzeltepe Birlik Camisi’nin bulunduğu araziyi hazineye devretme kararı almıştı. Ümraniye Belediyesi de söz konusu araziye yaptırdığı Ümraniye Büyük Cami’nin inşaatında kullanılmak üzere hazır beton ihalesi açmıştı. İhale, tekliflerin yüksek olması nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı.

TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILMIŞTI
Ümraniye Büyük Camii’nin temeli 6 Haziran 2018’de düzenlenen törenle atılmıştı. Törende konuşan Belediye Başkanı Hasan Can, caminin fikir babasının Cumhurbaşkanı  ve buraya Büyük Camii diyelim dedik. Fikir babası Cumhurbaşkanı-mızdır bu caminin. Ancak sonra alan küçük ve Cumhurbaşkanımızın istediği büyüklükte olmayacağı için Çamlıca Camii projesi gerçekleştirdi. Biz de bu cami inşaatının artık bizim boynumuzun borcu olduğunu gördük ve böyle bir cami inşa edelim dedik. Tarihi izler taşıyan bir cami inşa ettik” demişti.
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü’ nün de yer aldığı alanda yapılan caminin temel atma törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katılmıştı. Caminin yapımını, Ümraniye Belediyesi ve bu iş için kurulan vakıf üstlenmiş durumda.

TEKLİFLER ÖDENEĞİN ÜSTÜNDE
Hafriyat çalışmalarına 14 Aralık 2018’de başlanan ve 6 Haziran 2018’de temeli atılan caminin inşaatında kullanılmak üzere hazır beton alımı için Ümraniye Belediyesi, 11 Ocak 2019’da ihale düzenledi. Ancak ihale 17 Ocak’ta ihalenin iptal edildiği duyuruldu. İhalenin “bütün tekliflerin ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

 

Etiketler: » » » » »
Share
1063 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ