logo

TİCARET BAKANINA “HALKA AÇIK MEKTUP!”

Ticaret Bakanının görevi ticareti korumak ve geliştirmektir. Bugün TR piyasalarında dürüst insanların cezalandırıldığı, dolandırıcı kişilerin ödüllendirildiği vahşi bir piyasa bulunmaktadır.

1-Ticaret piyasası sürekli olarak kredi, kambiyo ve vadeli işlem seçenekleri ile kaldıraçlı işlemler ile dönmeye çalışmaktadır. Şirketler sermayesi ne olursa olsun miktar sınırı olmadan kambiyo düzenleyebilmekte ve sermayesini çok fazla aşan vadeli taahhüt işlerine girebilmektedir. 100 bin sermayeli bir şirket 1 milyonluk kambiyo evrakı düzenleyebilmekte veya taahhüt işine girebilmekte, başka ifadeyle sınırsız kaldıraç kullanmaktadır. Dengesiz kaldıraç kullanımının sonunda şirket en ufak bir zararlı işlemde batmakta kendisinin zaten sermayesi olmadığından borçlu altına girdiği gerçek ticaret erbabını da batırmaktadır.

Bu imkanlar altında halkımızın yarısını yargı görevlisi ve kentteki binaların yarısını adliye yapsak dava ve ihtilaf sayısını azaltamaz ve sorunu çözemeyiz. Ticari ihtilaflar için arabuluculuk düzenlemesi de sorunun çözümüne faide sağlamayacak gereksiz bir yargı bürokrasisi oluşturmaktan başka anlam ifade edemeyecektir.

Sorunun çözümü basittir. Şirket ödenmiş sermayesini geçen her ticari işlem için sınırlama getirilmeli, ticaret hayatında çeşitli yollar ile başvurulan kaldıraç kullanımı belli bir düzene bağlanmalıdır. Böylece ticaret erbabını arsız ve bozguncu ticaret istismarcılarından korumuş ve piyasalarda sermaye birikimi sağlamış oluruz.

Bugün TR de halen vadeli kambiyo ve alacakları sınırlayan bir düzenleme bulunmadığı gibi oluşacak riskleri onaracak bir sigorta sistemi de yoktur. Bugüne kadar iş başına gelen Sn. Bakanlarımızın maalesef işini yapmadığı anlaşılıyor. Ticaret Bakanlığı KOSGEB, Kalkınma Ajansı vs kanallar ile hibe ve teşvik programı uygulamaktan çok daha kapsamlı bir iştir. Güvenli ticaret ortamını oluşturmak her Ticaret Bakanının boynunun borcudur. 

Sayın Bakandan güvenli ticaret için evvela sermaye güvenliğini sağlayacak yukarıdaki tedbirleri almasını istiyoruz.  Bunu yaptığınız takdirde halk sizi baştacı yapacaktır. Katılmış olduğunuz çalıştaylar, konuştuğunuz iş dünyası temsilcileri genel sorundan ziyade kendi özel sorun ve işleri için konuşurlar. Bunlara aldanmamak lazım. Bir koçan çek ile dürüst ve namuslu ticaret erbabının sermayesinin çalınmasını engellemek gerekiyor. Aksi takdirde vergi verecek ticaret erbabı kalmayacak. Harcama vergilerine ve sıcak paraya mahkum olacağız.

2-Türkiye’de güçlü bir mesleki örgüt ve oda çalışması yoktur. Mevzuat çok yetersiz ve kurulan örgütler aldığı aidat ile saltanat süren yönetici takımından başkasına yarar sağlamamaktadır. Bu sebeple Türk piyasaları egemenler ile açık gözlülerin hoyratça sürdüğü bir tarlaya dönüşmüştür. Bizim medeniyetimiz her türlü hile ve kötü niyet sahibinin pabucunu dama atan ahilik geleneği ile ihya ve mamur olmuş bir medeniyet iken pabucu dama atılması gerekenlerin baştacı yapıldığı sıkıntılı günler yaşamaktayız. 

Bu konuları STK, Muhalefet veya bürokratlarınız söylemeliydi ancak onlar da halinden memnun olacaklar ki, sesleri çıkmıyor. Biz halen milli- gayri milli gibi bizi bir sonuca götürmeyecek konular ile meşgulüz. Lütfedip bu konulara vakit ve emek tahsis ediniz.

Selam ve sevgiyle

ŞEMSİ DAK KİMDİR?

Ailesi Trabzon-Çaykara-Kabataş köyünden 1920’li yıllarda Bayburt-Çiçekli Köyüne göç etmiş olan Şemsi Dak, 1980 yılında Bayburt’da doğdu. Çiçekli Köyü İlkokulu, Arpalı Ortaokulu, Bayburt Hoca Ahmet Yesevi Anadolu Öğretmen Lisesi’ni okuduktan sonra Şemsi Dak, Üniversite tahsilini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 

Av. Şemsi Dak, 2014 ve 2019 mahalli idareler seçimlerinde Ümraniye Belediye Başkanlığı aday adayı, 2018 Yılı seçimlerinde ise İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adayı oldu. 

2002 yılından beri kendi avukatlık ofisinde meslek hayatını sürdürüyor.

Etiketler: »
Share
906 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ