logo

SEÇİM AYARLI İNDİRİMLER

Bazı sektörlerdeki ÖTV ve KDV indirimleri Mahalli Seçimin yapılacağı mart ayı sonuna kadar uzatıldı.

Seçime denk getirildi

Ekonomideki kriz sebebiyle hükümetçe 2018 sonuna kadar uygulanan konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerine yönelik Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi indirimleri 31 Mart 2019’a kadar uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak alınan kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

Beklenen uzatma yapıldı

Bu arada 31 Aralık’ta sona eren İmar Barışı’nda da süre 6 ay daha uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine, mağduriyet yaşanmaması için İmar Barışı’na başvuruların 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığını bildirdi.

***

Seçime ayarlı indirimler

Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı sektörlerde KDV ve ÖTV indirimlerinin 3 ay uzatılması, seçim yatırımı olarak değerlendirildi.

Konut, beyaz eşya, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 ay daha uygulanacak. 31 Mart seçimlerine 3 ay kalması ise yapılan indirimlerin seçime yönelik yatırımlar olarak değerlendirildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında yüzde 4’ten 3’e indirim bu tarihe kadar devam edecek.

Mobilyada KDV yüzde 8 olacak 

Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek. Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de 15’er puanlık indirim devam edecek. Ticarî araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek. Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu hüküm kapsamında teslim ettikleri mallar, Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş yeni araçlar hariç, nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek. Bu hüküm, 31 Ekim 2018’den itibaren geçerli olacak.

Motosikletlerde ÖTV sıfırlandı

Bir diğer Cumhurbaşkanı Kararı’yla da düzenleme kapsamında tarımda kullanılan römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranı yüzde 1 olarak belirlendi. Başka bir kararla da motor silindir hacmi 250 santimetre küpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV sıfırlandı. Sürekli nominal gücü 250 vatı geçmeyen yardımcı bir elektrik motoru olan pedal yardımlı, iki, üç ve dört tekerlekli taşıtlar ve motor gücü 20 kilovatı geçmeyenlerin ÖTV oranı da yüzde 0 olarak uygulanacak.

Etiketler:
Share
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ