logo

MUHARREM AYI BAŞLIYOR…

Müslümanlar arasında “Şehrullahi’l-Muharrem” lafzıyla bilinen Muharrem ayı başlıyor. Hicri yılbaşı olan Muharrem ayının ilk günü yarın!

Hicrî takvimin ilk ayı olan ve Peygamber Efendimiz’in “Allah’ın ayı Muharrem” şeklinde tabir ettiği Muharrem ayı yarın başlıyor. Muharrem ayının ilk günü olan yarın, Hicrî yılbaşı olarak kabul ediliyor.

“Bu mubârek gecelerden başka, Receb ayının her gecesi, Fıtr Bayramı’nın diğer geceleri, Zil-hicce ayının ilk on geceleri, Muharremin ilk on geceleri, her Cum’a ve Pazartesi gecesi de mubârek gecelerdir.” hadisi, Muharrem ayına ilişkin önemli bir dini referans olarak kabul ediliyor.

İslam tarihine göre; Muharrem ayının ilk günü Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz. Ali’nin teklifiyle Hicrî yılbaşı olarak kabul edilmiş.

Aşure günü ise Muharrem ayının 10. gününe tekabul ediyor. İslam dininde Aşure gününün de özel bir önemi bulunuyor. Hadis kitaplarına göre; bu güne “Aşure” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününde Cenâb-ı Hakk’ın on peygamberine on değişik ihsanda bulunmasıyla ilgili. Bu 10 ihsan;

  1. Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
  2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.
  3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.
  4. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.
  5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.
  6. Hz. İsa (a.s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
  7. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.
  8. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
  9. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
  10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

Etiketler:
Share
734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ