logo

LGS SORULARINI PAYLAŞAN ÖĞRETMENLERE HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Ümraniye’de bir okulda Liselere Geçiş Sınavısırasında soruların internet üzerinden paylaşılmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 2 gözetmen öğretmen hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 1’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ümraniye’de bir okulda 2 Haziran 2018 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı’nda, soru kitapçığından görüntü alarak paylaştığı iddia edilen gözetmen öğretmenler Aynur K. ve Hilal A. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2 Haziran günü saat 12.33 sıralarında E.Ö. isimli bir öğretmenin polis merkezine ihbarda bulunarak, “yapılmakta olan liselere giriş sınav sorularının internet vasıtasıyla kendisine ulaştığını, internet üzerinden dağıtılıyor olduğunu” söylediği anlatıldı.

İhbar üzerine fotoğrafları paylaşılan sınav sorularının Ümraniye Zübeyde Hanım Ortaokulu’nda çekilmiş olduğunun tespit edildiği, paylaşımı sınav görevlilerinin yapmış olabileceğinin değerlendirildiği ve silsile yoluyla fotoğrafları paylaşanlardan hareketle ilk paylaşımları yapan görevlilerin tespit edildiği vurgulandı.

21 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

İddianamede, fotoğrafların ulaştığı 21 kişinin ifadelerinin alındığı kaydedildi. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan S.A., söz konusu Fen Bilgisi kitapçığının fotoğraflarını Ümraniye’de gözetmen olan arkadaşı Hilal A.’nın kendisine gönderdiğini, S.G. ise İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınav sorularının Pendik’te gözetmen olan arkadaşı Aynur K.’nın kendisine gönderdiğini beyan ettiği belirtildi.

CAN SIKINTISINDAN FOTOĞRAF ÇEKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Şüpheli Aynur K. ifadesinde, olay tarihinde salon başkanı olarak görev aldığını söyleyerek sınav devam ederken İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait soruların fotoğraflarını çekip arkadaşına gönderdiğini, amacının menfaat değil arkadaşının bilgisine başvurmak olduğunu söyledi. Şüpheli Hilal A. ise, sınav sırasında canının sıkılması sebebiyle fen bilgisi sorularının fotoğraflarını çektiğini, arkadaşına gönderdiğini ve 8 yaşındaki oğlundan haber almak için telefonu yanına aldığını beyan etti.

İddianamede, Aynur K. ve Hilal A.’nın “görevi kötüye kullanma” suçundan 3’er aydan 1’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame gönderildiği 60. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Etiketler: » » » » »
Share
734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ