logo

KIRTASİYEDE ZAM ZİLİ!

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, kırtasiyelerin yolunu tutan veliler büyük bir şok yaşadı. Dövizdeki artış, neredeyse tamamı ithal olan kırtasiye sektörünü adeta çökertti. Okul araç gereçlerinin yüzde yüze yaklaşan zamlı fiyatları görenleri şaşırttı.

GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE YÜZ ZAM

Geçen sene ortalama 10 TL olan 1 top A4 kâğıdının fiyatı bu yıl 24 TL’ye yükseldi. Geçen sene 100 yapraklı bir defteri kırtasiye raflarında ortalama 5-6 TL’den yer bulurken bu yıl 8 TL’yi geçti. Okullardan öğrencilere verilen malzeme listeleri bazı okullarda 500 TL iken bazı okullarda bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının yaklaşmasıyla okul hazırlıkları da başladı. Çocuklarını yeni okul dönemine hazırlayan anne babalar kırtasiye masraflarından endişeli. Döviz kurlarındaki ani yükselişleri ve neredeyse tüm kırtasiye ürünlerinin ithal olması geçen seneye göre fiyatların yüzde 100’e kadar zamanlanmasına sebep oldu. Geçen sene bir öğrencinin kırtasiye masrafları ortalama 350 TL olarak hesaplanırken bu yıl ise bir öğrencinin ortalama kırtasiye masrafının 600 TL civarında olması bekleniyor. Döviz kurlarındaki ani yükselişlerinden en çok etkilenen sektörlerden olan kırtasiye sektöründe ki harcamalar anne babaların bütçesini zorlayacak. Veliler kadar fiyatlardan şikâyetçi olan kırtasiyeciler, fiyatlardaki artışları müşterilere açıklamakta zorlandıklarını söyledi.

GEÇEN SENEYE GÖRE FİYATLARDA YÜZDE 100 ZAM

Kurdaki dalgalanmaların sebep olduğu zamlar en çokta kırtasiye malzemelerini etkiledi. Türkiye’nin kırtasiye ürünlerinde tamamen dışa bağlı olması ve dolardaki hızlı yükseliş kırtasiye masraflarını neredeyse ikiye katladı. Özellikle kâğıt fiyatlarındaki artış, kırtasiye ürünlerinin fiyatlarının artışında etkili oldu. Geçen sene ortalama 10 TL olan 1 top A4 kağıdının fiyatı bu yıl 24 TL’ye yükseldi. Geçen sene 100 yapraklı bir defteri, kırtasiye raflarında ortalama 5-6 TL’den yer bulurken bu yıl 8 TL’yi geçti. Okullardan öğrencilere verilen malzeme listeleri bazı okullarda 500 TL iken bazı okullarda bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

“FİYAT ARTIŞINI MÜŞTERİYE AÇIKLAMAKTA ZORLANIYORUM”

12 yıldır İstanbul’da kırtasiyecilik yapan Ömer Şahin, “Kırtasiye sektörü, okul sezonun yaklaşmasına rağmen bitme noktasına geldi. Tüm ürünler ithal, dolar aldı basını gidiyor. Ürünlerin hepsi ortalama yüzde seksen zamlandı. Geçen sene 5,5 TL’ye sattığım defterin bu sene bana gelişi 7 lira. Geçen sene bir öğrencinin kırtasiye harcaması ortalama 350-400 TL oluyordu bu sene nerden baksan 700 TL olacak gibi. Ben bu fiyat artışını müşteriye açıklamakta zorlanıyorum. Vatandaşın alım gücü zaten düştü e birde kırtasiye masrafları da bu şekilde yüksek olunca millet çocuğunu okutmakta zorlanıyor. Bir öğrenci sadece sene başında kırtasiye malzemesi almıyor. Okullar kapanana kadar en düşün bir öğrencinin harcaması bin TL’yi geçiyor. Ben anne babalara da hak veriyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Share
890 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ