logo

İSTANBUL ADAYI 29 ARALIK’TA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını 29 Aralık’ta açıklayacaklarını söyledi. Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın adaylık halinde ise istifa etmesine gerek olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan

AK Parti Meclis grup toplantısında önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa süreci netleşti mi?” sorusuna Erdoğan, “Meclis Başkanımızın adaylığı noktasında istifa nereden çıktı? Dersinizi iyi çalışmamışsınız. İstifaya gerek yok. Milletvekilliği süreci, bir belediye başkanı seçilinceye kadar aynen devam eder. Meclis Başkanlığı’nda da durum aynıdır” diye konuştu.

Yıldırım’ın aday olması ve seçilmesi halinde istifa etmesi gerekeceğini ifade eden Erdoğan, “Ondan önce istifaya gerek yok. Parlamento ise şu anda nasıl başkan yardımcısı vasıtasıyla veya yardımcıları vasıtasıyla yürütülüyorsa aynı şekilde yürütülür” dedi.

İTTİFAK İLLERİ NETLEŞTİ

Erdoğan, “Adaylık açıklaması 2018’de mi olacak?” sorusuna, “Yakındır, 29 Aralık’ta olabilir. Size bu müjdeyi vermiş olayım” karşılığını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka bir soru üzerine, Cumhur İttifakı kapsamında işbirliği yapılacak illerin büyük oranda netleştiğini de söyledi.

ABD ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

“Koalisyon, Suriye’den beraber mi çekilecek yoksa ABD tek başına mı çekilmiş olacak?” sorusu üzerine Erdoğan, “Amerika üzerine düşeni yaptı, açıkladı ama Fransa’da Macron’un yapmış olduğu açıklama daha farklı. Onun için biz şu anda Sayın Trump’ın yaptığı açıklamaya bakıyoruz ve onunla bu süreçteki işbirliğimizi sağlıklı şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

PUTİN’LE YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

Erdoğan, “Bu arada, bugün yarın bir grup arkadaşımın Moskova ziyareti olacak. Moskova ziyaretindeki gelişmelere göre daha sonra benim de Sayın Putin ile bir görüşmem olacak” diye konuştu. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile büyük ihtimalle yüz yüze görüşeceğini bildirdi.

Etiketler:
Share
686 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ