logo

İLYAS HAYAL VE NEVZAT YILDIRIM “USÜLSUZLÜK’ DEĞİL ‘USÜL HATASI’ VAR!

Bağımsız meclis üyeleri İlyas Hayal ve Nevzat Yıldırım, Ümraniye Belediyesi´nin  “2015 Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesap Cetveli” teklifinin, Ümraniye Belediyesi Encümeni’nin Mart 2018 oturumunda AK Partililerin oyuyla oy çokluğu ile kabul edilmesi ve CHP´li meclis üyelerinin ise red oyu vermesinden kaynaklanan tartışmaya son noktayı koydu.

HABER: Kerim ÖZTÜRK //Ümraniye Gündemi Gazetesi// 


Ümraniye Belediyesi´nin  “2015 Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesap Cetveli” tartışmaları devam ederken; bağımsız belediye meclis üyeleri İlyas Hayal ve Nevzat Yıldırım’da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Geçen yıl CHP’den istifa eden meclis üyeleri son bir haftadır yoğun bir şekilde telefonla arandıklarını ve arayanlara bilgi verdiklerini belirterek bağımsız meclis üyeleri olarak meselenin aslını kamuoyuyla paylaşmak istedikleri söyledi. Ümraniye Belediyesi bağımsız meclis üyeleri odasında bir basın açıklaması yapan Hayal ve Yıldırım, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“USULSÜZLÜK” DEĞİL “USUL HATASI”  VAR

“2015 Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesap Cetveli” ile “2015 Yılı Bütçesi”nin birbiriyle karıştırmamak gerektiğini belirten meclis üyeleri, “Kesin Hesap Cetveli bütçe görüşmelerinden sonra hazırlanır. 2016 yılında meclisten “teklif karar” olarak geçen ve mahkemenin de usul hatası olarak verdiği karar, “2015 Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesap Cetveli”dir 2015 bütçesi değildir. Kesin Hesap Cetveli’nin oylamasında bir usulsüzlük yoktur usul hatası vardır. Usulsüzlük ayrı bir şey usul hatası ayrı bir şeydir. Siz usulsüzlük derseniz bunun içerisine yolsuzluk girer, hırsızlık girer çalma, çırpma girer. 2015 Yılı Kesin Hesap Cetveli’nin oylamasında yapılan usul hatası mahkeme kararınca tekrar meclise gelmiş, esasa uygun bir şekilde oylanmış ve meclis gerekeni yapmıştır. Buradan yola çıkarak belediye meclisinin düştüğünü derseniz buradan bir şey çıkmaz. Bunu tam araştırmadan, soruşturmadan eğer ahlak kurallarının dışında bir hamleyle kamuoyuna taşırsanız hem partinize zarar verirsiniz hem de kendi kişiliğinize kendi beceriksizliğinize sayarsınız. Yapılması gereken, meclis gündemine geldiğinde bunun iyi araştırılması ve hukukçulara sorulması lazımdı. Doğru bilgilenme sağlandıktan sonra Ümraniye halkını, yerel ve ulusal basını da meclise davet ederek gündemin görüşüldüğü o gün bu konu mecliste halledilmeliydi”

CHP İL BAŞKANI VE ÜMRANİYE İLÇE BAŞKANINA YANLIŞ BİLGİ VERİLDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na da yanlış bilgi verildiğini kaydeden bağımsız belediye meclis üyeleri “Basın açıklamasından bir gün önce il yönetiminden bir arkadaşımızı arayarak meselenin aslını anlattık ve İl Başkanına yanlış bilgi verildiğini söyledik. Buna rağmen Kesin Hesap Cetveli’ndeki usul hatası bütçede usulsüzlük yapılmış gibi lanse edilerek İl Başkanına açıklama yaptırıldı. Bu talihsiz açıklama ne yazık ki, İl Başkanı Canan hanımın İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın Metro ile ilgili söylediklerini protesto etmek için yaptığı basın açıklamasını da gölgede bıraktı. Ve gündem farklı yöne çevrildi ve ardından belediye başkanı Hasan Can’ın konuya ilişkin basın açıklaması geldi.

Sadece bu değil. CHP’li meclis üyeleri İlçe Başkanı Cafer Aktürk’e de yanlış bilgi verdi. İlçe başkanı ile belediye meclis üyeleri arasında bir kopukluk var. Birbirlerine siyasi rakipler. Yanlış bilgiler vererek birbirlerine hata yaptırmaya çalışıyorlar. Biz bu hatalar olmasın diye il yöneticilerine anlattık ama yine de hatanın önüne geçemedik” dedi.

İnsanların yaptığı hatalardan bir şey kazanılamayacağını belirten bağımsız meclis üyeleri, iktidar olmanın yollarının aranması gerektiğini söyledi.

23 Mart 2018 CUMA

Etiketler: » » » » » »
Share
1515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ