logo

HASAN EL BENNA’YI RAHMETLE YAD EDİYORUZ

Tam ismi, İmam Hasan b. Ahmed b. Abdurrahman el-Bennâ olan Hasan el Benna’yı (1906-1949), vefatının şehit edilişinin 69. Sene-i devriyesi münasebetiyle rahmetle yâd ediyoruz.

Bugün 12 Şubat 2018. Hasan El-Benna’nın Mısır yönetimince uğradığı silahlı suikast sonucu şehid edilişinin 69. yıldönümü. 12 Şubat 1949’da şehid edilen Hasan El Benna’nın davası şehadetinden sonra da etkisini İslam coğrafyasının farklı yerlerinde hissettirmeye devam ediyor.

Gençlik çağlarında İngiliz sömürgesi olan Mısır’da Müslümanları derinden sarsan olaylara şahit oldu. Mart 1928’de bir İngiliz kampında çalışan altı kişiyle birlikte İslam’ın ilkelerine geri dönüşü amaçlayan Müslüman Kardeşler’i kurdu. 1930’larda kendi isteğiyle Kahire’deki bir okula tayin edildi. II. Dünya Savaşı başladığında çok sayıda öğrenci, devlet memuru ve işçinin Müslüman Kardeşler’e üye olmasıyla Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan-ı Müslim’in) Mısır toplumunun hemen bütün kesimlerini temsil eden bir önemli siyasi güç haline dönüştü. Teşkilatın gücünden korkan Mısır hükümetinin 12 Şubat 1949’da göz yumduğu bir suikast sonucu şehit edildi.

İslam dünyasını derinden etkiledi

Hasan el-Benna, “Da’vetuna, Nahvü’n-Nur, Akidetuna, el-İhvanü’l Müslimun tahte Rayetü’l-Ku’ran, Muskilatuna fi da’va’l Nizami’l-İslam, Müzekkiratü’d-Da’va ve’d-Dai” gibi eserlerinde “emperyalizme karşı millî bir hareket” oluşturulmasını ve Müslüman milletlerin İslam ilkelerine dayanan birliğini savundu. Müslüman Kardeşler teşkilatı maksadı da bu programı gerçekleştirmekti. Mısır’ın çeşitli, yörelerinde kurduğu okullar ve toplumsal hizmet kurumları vasıtasıyla görüşlerini hayata geçirmeye çalışan Hasan el-Benna’nın başlattığı hareket Arap dünyasını büyük ölçüde etkilemiştir.

Etiketler:
Share
678 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ