logo

GERÇEKTEN EZAN ISLIKLANDI MI İŞİN ASLI NE?

Taksim’de kadınlar günü yürüyüşünde ‘ezanın ıslıklandığına’ yönelik iddialarla ilgili bugün yeni gelişmeler var. AK Parti milletvekili sağduyu çağrısı yaparken Süleyman Özışık işin aslını aktarıp özür diledi.

8 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde yapılan eylemde kadınların ezanı ıslıkladığı iddia edilmişti. Gündeme oturan bu iddia sonrasında dün gece bir grup Taksim’de tekbirlerle yürüdü. Bugün iddiaya ilişkin Süleyman Özışık’tan özür yazısı gelirken, İstanbul AK Parti milletvekili de twitterdan sağduyu çağrısı yaptı. 

AK Partili vekil: Ezanın böyle korunmaya ihtiyacı yok
AK parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Twitter’da yaptığı açıklamada ezanın şiddet diliyle korunmaya ihtiyacı olmadığını belirterek şunları yazdı;

Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ‘ezana uzanan eller kırılsın’ sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü. Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok. Biraz sükûnet ve sağduyu lütfen.

Gerçekten ezan ıslıklandı mı?
Feministlerin yürüyüşünü düzenleyen komite tarafından yapılan açıklamada ezanın ıslıklandığı iddiaları kesin bir dille reddedildi. Bugün Türkiye Gazetesi’ndeki köşesinde olayın aslını yazan Süleyman Özışık özür diledi. 

Resmi Twitter'da görüntüle

Sosyal medyada bir çok isimden sağduyu çağrıları geliyor. Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca da şu twiti attı:

Yeni Şafak yazarlarından Fatma Barbarosoğlu‘ndan da olayın ‘ezan protestosu’ olmadığını ilişkin bilgi ve şu mesaj geldi;

Kadınlar günü yürüyüşünü, lütfen ezanı protesto ettiler diye etiketlemeyelim. Ezan okunurken protestoya devam etmek ile ezanı protesto etmek aynı şey değil.Bu vatanda hep beraber saygı mesafesini koruyarak yaşamayı başarmak zorundayız.Olaylara rikkat ile dikkat ile yaklaşalım.

Ezana iddiasına karşı tekbirli yürüyüş

Ezan iddiasına karşı bir grup Taksim meydanına tekbirlerle yürüdü. Bu tehlikeli gerilime dikkat çeken CHP’li Mehmet Bekaroğlu şu satırları yazdı:

Oy İçin, seçim kazanmak için insanları yalanlarla kışkırtmak, ezan provokasyonu yapmak yanlıştır.Din üzerinden, ezan üzerinden yapılan provokasyonların nerede duracağını kimse kestiremez. Kutsallarla oynanmasın, sonunda en kutsal olan insan zarar görür.

Share
1355 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ