logo

GAZZE BOMBALANIYOR TERÖR ÇETESİNİ DURDURAN YOK

Terör çetesi, 11 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze’yi yine havadan bombaladı ve dünya yine sessiz kaldı. Can kaybının olmadığı belirtilen saldırılarda bir hastane hasar gördü. İşgal ordusunun, Hamas’a ait olduğunu iddia ettiği ancak sivil yerleşim yerlerinin de aralarında bulunduğu 80 noktayı bombaladı. Saldırıların, Netanyahu’nun Umman’ı ziyareti ve Sultan Kâbus Bin Said ile görüşmesiyle aynı zamana denk gelmesi ise terör çetesinin şımarıklığının geldiği noktayı gösteriyor.

Terör çetesi israil, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’yi yine uçaklarla vurdu. Hamas’ın roket saldırılarını bahane eden işgal rejimi, birkaç saat içinde bir avuç Gazze’de 80 noktayı hedef aldı. Ancak her zamanki gibi, uluslararası hiçbir kuruluştan veya ülkeden bu saldırılara bir tepki gelmedi. Saldırıların, Netanyahu’nun Umman’ı ziyareti ve Sultan Kâbus Bin Said ile görüşmesiyle aynı zamana denk gelmesi ise terör çetesinin şımarıklığının geldiği noktayı gösteriyor.

GAZZE’DE 80 NOKTA VURULDU

İşgal rejimi, önceki gün akşam saatlerinde abluka altındaki Gazze Şeridi’nden işgal topraklarına roket atıldığı gerekçesiyle Gazze’de bazı noktalara hava saldırısı başlattı.

İşgal ordusundan yapılan yazılı açıklamada, işgal rejimine ait savaş uçakları ile helikopterlerinin Gazze’de Hamas’a ait 80 hedefi vurduğu belirtildi.

Açıklamada, bu saldırıların, Gazze’den atıldığı belirtilen roketlere misilleme olarak yapıldığı iddia edildi.

Ayrıca açıklamada, önceki gün akşam saatlerinden itibaren Gazze’den işgal topraklarına 30 roket atıldığı ve bunlardan 10’unun orduya ait Demir Kubbe isimli hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer roketlerinin birçoğunun da boş arazilere düştüğü bilgisi paylaşıldı.

Gazze’den atıldığı belirtilen roketler nedeniyle işgal topraklarında zaman zaman siren sesleri duyulduğu aktarıldı.

HASTANE HASAR GÖRDÜ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, işgal rejiminin Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi yakınında askeri bir noktaya düzenlediği hava saldırısı sonucu hastanede hasar meydana geldiği bilgisini verdi.

Görgü tanıkları, hastanede meydana gelen hasar neticesinde kırılan cam parçaları ve duvardan sıçrayan taşlardan bazı kişilerin hafif şekilde yaralandığını belirtti.

Gazze’deki Filistin sağlık kaynakları, işgal rejiminin bombardımanında can kaybı rapor edilmediğini duyurdu.

İŞGAL REJİMİNDEN GÖSTERİLERE MÜDAHALE: 5 ŞEHİT

İşgal askerlerinin abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine müdahalesi sonucu 5 Filistinli şehit oldu, 170 kişi yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı yazılı açıklamada, işgal askerlerinin, Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılmak üzere Gazze sınırında toplanan Filistinlilere ateş açması sonucu 5 kişinin şehit olduğunu belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, işgal askerlerinin müdahalesi sonucu çoğu gerçek mermiyle vurulan 170 Filistinlinin yaralandığını aktardı.

ŞEHİT SAYISI 200’Ü AŞTI

Filistinliler, 30 Mart’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin israil sınırında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl eylemler düzenliyor. İşgal askerlerinin 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde 200’den fazla Filistinli şehit oldu.

BATI ŞERİA’DA 1 FİLİSTİNLİ ŞEHİT EDİLDİ

Öte yandan işgal güçleri, Batı Şeria’da yer alan Ramallah kentine bağlı Mezraa el-Garbiyye beldesinde, israil’in Filistinlilere ait arazilere el koymasını protesto için gösteri yapan Filistinlilere müdahale etti. 

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Siyonist askerlerin gerçek mermiyle müdahalesinde 1 Filistinlinin şehit olduğu, 8’inin yaralandığı belirtildi.

FİLİSTİNLİ GRUPLARDAN israil’E ‘KARŞILIK VERECEĞİZ’ TEPKİSİ

Gazze’deki İslami Cihad Hareketi, işgal rejiminin masum sivilleri katletmesine karşı direniş gruplarının elleri kolları bağlı kalmayacağını belirtti.

İslami Cihad’dan yapılan açıklamada, “Direniş, defalarca sivillerin hedef alınmaması konusunda uyardı ancak işgal güçleri abluka altında insanların hayatıyla oynamayı sürdürdü.” ifadesine yer verildi.

NETANYAHU İLK KEZ BİR KÖRFEZ ÜLKESİNİ ZİYARET ETTİ

İşgal rejimi Başbakanı Binyamin Netanyahu, körfez ülkesi Umman’ı ziyaret ederek Sultan Kâbus Bin Said ile bir araya geldi.

İşgal rejimi Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun, iki ülke arasında uzun süren telefon görüşmelerinin ardından Umman Sultanı Bin Said’in daveti üzerine Körfez ülkesini ziyaret ettiği aktarıldı.

Netanyahu’nun 1996’dan beri ilk defa bu düzeyde bir Körfez ülkesine resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, Netanyahu ile Bin Said’in Ortadoğu Barış Süreci’ni ele aldıkları, bölgede güven ve istikrarın sağlanması gibi birçok konuyu görüştükleri belirtildi.

İşgal rejiminin hiçbir körfez ülkesi ile diplomatik ilişkisi bulunmuyor. Bununla birlikte işgal rejiminin başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere bazı Körfez ülkeleri ile perde arkasında iş birliği yaptığı yönünde basına sık sık haberler yansıyor. Netanyahu’nun yaptığı bu ziyaret Körfez ülkeleri ile israil’in açıktan kurduğu uzun zamandır ilk resmi temas olması bakımından önem taşıyor.

Öte yandan, işgal rejimi Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de, Grand Slam judo müsabakalarına katılan israil takımına destek amacıyla BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye gitti.

israil milli takımı ise geçen çarşamba Katar’ın ev sahipliğinde organize edilen Dünya Cimnastik Şampiyonası’na katılmış ve ilk kez israil milli marşı bir Körfez ülkesi topraklarında resmen çalınmıştı.

HAMAS’TAN İŞGALCİLERİN ARAP ÜLKELERİNİ ZİYARETİNE TEPKİ

Hamas, Netanyahu’nun Umman gezisi başta olmak üzere işgalci siyasiler ve sporcular tarafından Arap ülkelerine yapılan ziyaretlere tepki gösterdi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Siyonizm’in başı Netanyahu’nun Umman ziyareti kınanarak, bunun Filistin halkına ve adil davasına yönelik tehlikeli meydan okumalar olduğu” belirtildi.

Arap ülkelerinden, Filistin halkına destek verilmesi, Filistin topraklarındaki direnişin güçlendirilmesi, işgal rejimini yalnızlaştırma ve boykot siyasetinin sürdürülmesi istenen açıklamada, işgal yönetimiyle her türlü normalleştirmeye karşı olunduğu vurgulandı.

Etiketler:
Share
630 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ