logo

EMİNE ERDOĞAN, ÜMRANİYE YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı Ümraniye Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin açılış töreni yapıldı. Emine Erdoğan, “Zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin bir gençliğe muhtacız” dedi.

Ümraniye Yeşilay Danışmanlık Merkezi‘nin açılış töreni gerçekleşti. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan, Belediye Başkanı Hasan Can, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk‘ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bağımlılıkla mücadele konusunda medyanın önemine vurgu yapan Emine Erdoğan, ”Bizler insan sağlığının üç merkezinin olduğunu düşünen bir medeniyetin mensuplarıyız. Beden, ruh ve akıl sağlığı bir bütündür. Gençlerimizi de bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Medyaya da bu süreçte büyük bir sorumluluk düşüyor. Türü ne olursa olsun, bağımlılık özendiriliyor. Bir yaşam tarzı gibi sunuluyor. Parlak yaşamlar gençler için rol ve model olarak gösteriliyor. Uzaktan ışığı ne kadar parlak olsa da bir yıldız sandığımız o şeyin kimi zaman yok edici bir volkanik patlama olabileceğini gençlerimize anlatmalıyız. İnsanı bağımlılıklara sürükleyen ruhsal boşlukları doldurmalıyız. Gençleri bağımlılıktan alı koyacak şeyin müzik, spor, sanat ve bilim olduğunu unutmayalım. Spor, beden eğitimiyle beraber nefsi de eğitiyor. Kişiliği olumlu yönde geliştirerek sosyalleşme becerisini artırıyor. Ergen gelişiminde özellikle içe kapanmaların önüne geçmek için çok kritik noktalarda sporun, sanatın olumlu etkisini daha iyi kullanmalıyız. Önleyici tedbirlerden sonra rehabilite edici çalışmalar son derece önemlidir” diye konuştu.

Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin özgür bir çalışma modeliyle başarılı işlere imza attığını belirten Emine Erdoğan, “Bağımlı hale gelen bireylere yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz. Bu noktada YEDAM, çok özgün bir çalışma modeli ortaya koyuyor. Bilimsel temellere dayanan uluslararası tecrübeyi özümsemiş bir yöntemle hareket ediyor. Tamamen ücretsiz ve mahremiyete sadık kalarak çalışmalarını sürdürüyor. Tütün ile mücadele çok büyük bir başarı elde eden Yeşilay’ımızın uyuşturucu ile mücadele konusunda da büyük mesafeler alacağını inanıyorum. Gençlerimizi bataklıklara terk edemeyiz. Milletçe bir seferberlikle bu işin üstesinden gelmek durumundayız. Bugün bu seferberlik için bir milat olsun inşallah. Bizim gücünü iradesinin sağlamlığından alan bir nesle ihtiyacımız var. Necip Fazıl’ın deyimiyle, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin bir gençliğe muhtacız” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimiyle Ümraniye Yeşilay Danışmanlık Merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Yeşilay’ın alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ücretsiz psiko-sosyal ve rehabilitasyon hizmeti vereceği, Tantavi Mahallesi’ndeki Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM); 1 bodrum, 1 zemin ve 1 normal kattan oluşan ve 4 adet atölye, 2 adet grup terapi odası, 2 adet sosyal hizmet odası, 2 adet psikolog odası, bilgi işlem merkezi, yönetim odası, mescit, uzman odası ve diğer ihtiyaçlar için tasarlanan çeşitli bölümleri içeren, 954 metrekare kapalı alana sahip binasında; bağımlılıkla mücadele edilerek, her açıdan daha sağlıklı bir neslin yetişmesi için katkı sağlanacak.

Etiketler: » »
Share
926 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ