logo

DİYANET SENDİKALARI İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

Diyanet Hizmet Kolunda faal 8 sendikanın Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcıları iftarda bir araya geldi.


DİYANET Hizmet Kolunda faal 8 sendikanın Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcıları iftarda bir araya geldi. Din-Bir-Sen ile Diva-Sen tarafından organize edilen iftar yemeğine Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu (Çalışan Sen-Kon) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Genel Başkan Yardımcısı Menderes Ateş, Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Türkiye Kamu Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Diyanet Vakıf Görevlileri Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Orhan Kartal ve Kenan Ak, Avrasya Diyanet Sen Genel Başkanı Kadir Şahin, Hak-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Berber, Hak-Sen Genel Başkanı Abdullah Ballı, Din Büro Sen Genel Başkanı Hüseyin Turak, Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ve Genel Başkan Yardımcısı Fahri Çetin katıldılar.

Katılımcıların, çirkeflik, tahkir, yıpratma, karalama ve iftira gibi aşağılayıcı ve ötekileştirici dil ve uygulamaların Diyanet camiasında bölücülüğe, din kardeşleri arasında kin, husumet ve düşmanlığa neden olduğunu, bunun önüne geçilmesi için birliğin ve aynı dilin kullanılmasının şart olduğunu belirttikleri iftar buluşması önemli görüş ve açıklamalara sahne oldu.

Hak ve adalet üzerine kurulu eşitlikçi bir düzenin öncelikle Diyanet teşkilatında bulunması gerektiğinin altı çizilirken, son zamanlarda karşılaşılan ‘hep benim olsun, benden olsun’ düşüncesinin Diyanet’in birliğini bozduğunu ve telafisi güç noktaya getirdiği ifade edildi. 

Sendika Genel Başkanları, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında karşılaşılan sorunları masaya yatırdı. Teşkilat çalışanlarının idari, mesleki, sosyal, kültürel ve ekonomik sorunları gündeme getirilerek, Diyanet sendikaları arasında bugüne kadar gerçekleşmemiş bir çalıştayın başlangıç imzası atıldı. 

Geç vakitlere kadar devam eden toplantı da ortak akılda birleşmenin sevindirici olduğu, sendikaların düşüncelerini ve fikirlerini açıkladıklarını, çeşitli sıkıntılarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak suretiyle çıkış yolu aradıkları belirtiliyor. Toplantının sevindirici ve Diyanet camiası için hayırlı sonuçlar doğuracağı ifade ediliyor. Sendikanın araç değil, amaç olduğu ifade edilen toplantıda istişarenin önemine dikkat çekilerek, “Bizler düşman değiliz, kardeşiz. Sendika olarak hak ve adaletten yanayız. Bu anlamda her türlü oluşumun altına imzamızı atarız” düşüncesinin ağırlık kazandığı belirtiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ