logo

BİROL KALYONCU’DAN ÖZDİL’E ‘HODRİ MEYDAN!’

Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na adaylığını basın açıklamasıyla resmen duyuran Mustafa Birol Kalyoncu, Oda Başkanı Mehmet Özdil’e meydan okuyarak Özdil’i kendisinin belirlediği herhangi bir televizyon kanalında açık oturuma davet etti.

HABER: Kerim ÖZTÜRK //Ümraniye Gündemi Gazetesi// 

BÖLGENİN tanınmış esnaflarından Mustafa Birol Kalyoncu, 25 Mart’ta yapılacak olan Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığı için aday olduğunu resmen açıkladı.

‘ALAN EL DEĞİL ESNAFA VEREN EL’

Çalışma arkadaşları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Mustafa Birol Kalyoncu, esnaftan gelen talep nedeniyle başkanlığa aday olduğunu belirterek, “Esnaf odamızın mevcut yönetimle boşa geçen 4 yılını telafi etmek, esnafın üzerinde yük olan odanın yük olmamasını sağlamak, ‘Alan el değil esnafa veren el’ yapmak ve örnek bir oda oluşturmak için bu göreve aday oldum” dedi.

MEVCUT YÖNETİM TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMUŞMUDUR?

Toplantı öncesinde basın mensuplarına esnaf odasının eski yeri olan Esnaf Vakfı ile ortak sahibi olduğu binayı gezdiren Kalyoncu, “Buralar hep Ümraniye esnafının malı ve mülküdür. Kimse buraları yemiş ya da yok etmiş değildir. Şu an yönetiminde olduğu Esnaf Vakfı ve Esnaf Odası önceki dönemlerde tüm bu mülkleri esnafın alın teri ile biriktirip kurmuş ve koruyup sahip çıkmıştır. O tarihte Esnaf Odaları’nın kapatılması gündeme gelince Esnaf Vakfı kurulmuş ve esnafın malı mülkü yok olmasın denilerek arada yapılan onca sözleşme ve tutanakla böyle bir yola başvurulmuştur. Peki şu anki yönetim 4 yılda taş üstüne taş koymuş mudur” diye sordu.

ODANIN KASASINDA KAÇ LİRASI VAR?

Mevcut yönetime alacaklarla birlikte 8 milyon liranın üzerinde bir bütçe devredildiğini kaydeden Kalyoncu, “ Şimdi soruyorum, 4 yılda elde edilen gelirleri de bunun üzerine koyduğunuz zaman Oda’nın kasasında kaç lirası var? Çıkıp esnafa açıklasınlar. ”

LAF DEĞİL İCRAAT, ŞOV DEĞİL HAKİKATLER İÇİN YOLA ÇIKTIK…

Laf değil icraat, şov değil hakikatler için yola çıktıklarını ifade eden Birol Kalyoncu, esnafın güven ve teveccüh ile şahsına ve ekibine görev ve yetki vermesi halinde yapacakları icraatları şöyle sıraladı:

“Esnaf Odamızı kazandığımız günün ertesi sabahı bu adrese yani eski merkezi yerine derhal taşıyıp, esnafın kendi öz malında ve mülkünde hizmet ve faaliyetlerini yürütmesini sağlayacağız…

Bizim dönemimizde Esnaf Odası ile Esnaf Vakfı arasındaki kopmuş olan bağ tekrar ivedilikle onarılacak. Acilmiş olan mülkiyet davasının takıpçısı olacağız.Ancak bunu yaparken kimseye iftira atmayacağız,  amaca ulaşmak için her yol mubahtır demeyeceğiz. Kırmızı çizgilerimiz olacak.  hakka ve hakikate uygun davranacak ve adaletli olacağız. asla doğruluktan ayrılmayacağız. Şeffaf olacağız. Verdiğimiz sözleri tutacağız. Belki de Türkiye’de bir ilki hep birlikte başaracağız. Türkiye’nin en büyük odalarından olan Ümraniye Esnaf Odası’nın şanına yaraşır şekilde üyelerine hizmet vereceğinin sözünü şimdiden veriyorum.

Bugüne kadar Esnaf Odamıza hizmeti geçmiş tüm büyüklerimizin fikir ve düşüncelerinden yararlanacağımız bir heyet oluşturacağız ve Odamızda esnafımız işlerini çok daha modern ve çağdaş bir ortamda zahmetsiz bir şekilde alacak…

1 yıl içinde esnaf çocukları için kreş ve anaokulu yapacağız.

3 ay içinde esnafımıza lokal yapacağız.

Esnaf çocuklarına meslek liselerinde burs ve eğitim yardımı yapacağız.

Çıraklık okulunda okuyan çocuklarımızın kırtasiyesi odamız ve vakfımızdan karşılanacak.

2018-2019 eğitim döneminde başlamak kaydıyla; Esnafın meslek yüksekokulunda okuyan tüm öğrencilerimize burs vereceğiz

Yine 1 yıl içinde; odamıza ait Sapanca’daki göle sıfır 10 dönüm arazide sosyal tesis yapılacak.

3 ay içerisinde; esnaf üyelerimiz arasında isteye bağlı kan veri bantı oluşturacağız…

3 ay içerisinde Esnaf Odası web sitesinde iş ve işçi bulma sayfası oluşturacağız.

Oda tarafından vakfa devir olan mülkün iadesi için hukuk mücadelesine devam edilecek. Hukuki süreçler takip edilerek oda tarafından kurulan vakıf ile esnaf odası arasında bağ tekrar kurulacak.

3 ay içerisinde; Esnaf üyelerimize adli vakalarda ilk 48 saatlik süre avukatlık desteği sağlanacak.

İlk 1 ay içinde; Muhasebe gelir giderleri internet ortamında üyelerimize şeffaf olacak şekilde yayınlanacak…”

Değerli basın mensupları;

Ümraniye Esnaf ve Sanatkar Odası olağan genel kurulu gündemi 7. maddede Oda Başkanı, yönetim kurulu maaşı, huzur hakları, yurt içi ve yurt dışı harcamalarının yönetim kurulunca belirlenmesi Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları kanununda belirtilmiştir.

Hal böyle iken genel kurulda yetki alındığı takdirde ucu açık bir şekilde keyfi maaş artışı beklemek olağan olacaktır.

Zaten şu anda mevcut başkan, kanunda yasak olmasına rağmen kendisini en yüksek tavan ücretten Oda çalışanı gibi 4A statüsünde yani işçi sınıfından 10.705.50 TL maaşla SSK’lı göstermiş ve Oda işçisi olarak emeklilik günlerini tamamlayıp emekliye bile ayrılmış.

Ümraniye’de 4 yıl boyunca işçi esnafa başkanlık yapmış. Oysa Esnaf Odası başkanı esnaf olmalı ve 4B statüsünde yani Bağ-Kur’lu olup sigorta primini de oda hesabından değil dışarıdaki sahibi olduğu işyerinden ödemelidir. TESK’in bu konudaki kararı açık ve nettir. Konuya ilişkin bilgeleri sizler aracılığı ile esnafımızın ve kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

Yine genel kurul 9 madde de Esnaf Odamız için en tehlikeli bir gündemdir. Bu gündem maddesi ile odamız malı ve mülkünün ipotek altına alınmasına ve satılmasına yetki istenmektedir!!!

Odamız gelirleri bakımından Türkiye’de en iyileri arasında yer alıyor. Dolayısıyla borçlanmak için ipotek vermeye lüzum yoktur.

Böylesi bir yetki istemek art niyettir. Dört yıl önce başkan seçildiğinde dokuz milyon liranın üzerinde bir bütçe ile başa gelenler taş üstüne taş koymadıkları gibi bütçeyi de adeta sıfıra indirmişlerdir. Şimdi böyle bir yetki bunları azdırmaktan öteye taşır. Odamız yok olma riski taşıyor. Dikkat çekiyorum.”

ÖZDİL’E HODRİ MEYDAN

Daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Kalyoncu, sert eleştirilerde bulunduğu mevcut oda başkanı Mehmet Özdil’e hodri meydan okuyarak “Mehmet Özdil’i kendinin belirlediği herhangi bir televizyonda açık oturuma davet ediyorum. Canlı yayında hodri meydan diyorum. Direk bana sorsun. Çıkalım ekrana ve esnafın karşısında medeni bir şekilde tüm bu iddia, bilgi ve belgeleri konuşalım. Kim haklı, kim haksız, kararı esnaf versin. Öyle mesaj çekerek soru sordurmaya gerek yok. Canlı yayında sorduğu her soruya belgeleriyle cevap vereceğim” dedi.

MUSTAFA BİROL KALYONCU KİMDİR?

1971 Rize Çayeli doğumlu. 1972 yılından beri Ümraniye ve Çekmeköy’de ikamet ediyor. Kalyoncu ailesi bölgede 1950 yılından itibaren ticaret yapmakta. 14 yaşında babasının yanında çalışarak ticaret hayatına başlıyor. Kalyoncu, esnaflığın kendilerine aileden atadan babadan miras kaldığını belirtiyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Etiketler: » »
Share
1296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ