logo

‘BİLGİ OKURYAZARLIĞI VE OKUMA KÜLTÜRÜ’ SÖYLEŞİSİ YAPILDI

Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği ve Ümraniye Gündemi gazetesinin birlikte düzenlediği ‘Bilgi Okuryazarlığı ve Okuma Kültürü’ konulu söyleşi yapıldı.  Arşiv Uzmanı ve Tarihçi Savaş Songur’un yaptığı söyleşide, okumanın önemi ve gerekliliği üzerinde duruldu.

HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gündemi Gazetesi // 30.04.2019


Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği ve Ümraniye Gündemi gazetesinin birlikte düzenlediği ‘Bilgi Okuryazarlığı ve Okuma Kültürü’ konulu söyleşi yapıldı. Okul Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye, Ümraniye Gündemi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kerim Öztürk, Okul Müdürü Salim Aksoy, Okul Aile Birliği Başkanı Kenan Hayal, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Arşiv Uzmanı ve Tarihçi Savaş Songur’un yaptığı, öğrencilerin soru ve görüşleriyle renklenen söyleşide, okumanın önemi ve gerekliliği üzerinde duruldu.

‘BİLGİ OKURYAZARLIĞI’

Aynı zamanda Ümraniye Gündemi gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Arşiv Uzmanı ve Tarihçi Savaş Songur, söyleşinin birinci bölümünde değişen, gelişen dünyada bilgiye erişme, bulma, bilgiyi işleme süreçleri, okuma, okuduğunu anlama, gelecekte bilginin nasıl bir etki yapacağını anlattığı ‘Bilgi Okuryazarlığı’ konusunu ele aldı. Songur, gelecek neslin bilgiyi okuyabilmesi için bilginin nasıl üretildiği, depolandığı, kimler tarafından nasıl kullanıldığına dair dikkat çekici örnekler verdi.

‘OKUMA KÜLTÜRÜ VE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI’

Söyleşinin ikinci bölümünde okuma kültürü ve kitap okuma alışkanlığı konusunu ele alan Songur, kitap okuma istatistiklerindeki düşüklüğe dikkat çekerek, okuma alışkanlığı nasıl edinilir üzerinde durdu.

Kitap okumaktan alı koyan nedenleri de ortaya koyan Songur, okuma alışkanlığı edinmek isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair bilgiler verdi.

Öğrencilere okuma zevkini, okuma usulünü, sıkılmadan okumanın yöntemlerini detaylıca anlatan Songur, daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Söyleşi sonrasında Okul Aile Birliği tarafından kitap okumayı teşvik için söyleşi esnasında Savaş Songur’un sorduğu kitap okuma, kütüphaneler, müzeler ile ilgili soruları doğru cevaplayan öğrencilere Tarih Profesörü İlber Ortaylı’nın ‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır’ kitabı hediye edildi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ