logo

AVRUPA’DA İSLAM DÜŞMANLIĞI YASALAŞTI

Yahudilerin “kipa”sı, Sihlerin “patka”sı serbest Müslüman’ın başörtüsü yasak!

Avrupa’da, son yıllarda artan İslam düşmanlığı ve Müslüman karşıtlığı artık yasallaştı. Sistemli bir şekilde farklı Avrupa ülkelerinde benzer ırkçı uygulama ve yasaklar “genel bir eğilim”den çıkarak “ortak bir fikir” halini aldı. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi, İslâm düşmanlığı, sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelere yansıdı.

OKULLARDA BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ

İslam düşmanlığı Avrupa ülkelerinde yasal hale geliyor. Bunun en son örneklerinden biri, ırkçıların iktidarda olduğu Avusturya’da yaşandı. Seçimlerden sadece bir hafta önce Avusturya Parlamentosu, ilkokullarda başörtüsü yasağını onayladı. Sağ popülist Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve ırkçı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) parlamentodan geçirdiği düzenlemeyle ilkokul öğrencilerine yönelik başın tamamen “dini ya da ideolojik bir kıyafetle” örtülmesi yasaklandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başörtüsünün yasaklandığı düzenlemelerle Müslüman karşıtlığı oya dönüştürülmeye çalışılıyor.

AB vatandaşları, 23-26 Mayıs’ta sandığa giderek yeni AP üyelerini seçecek. Irkçılığın giderek güçlendiği kıtada Müslüman karşıtlığı, seçimler öncesi sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelere de yansıdı. Bu değişikliklerle İslâm düşmanlığı, artık daha fazla hükümet politikalarına etki ederken, Müslümanlar da seçim malzemesi haline getirildi. 

İLKOKULLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

Bunun en son örneklerinden biri, ırkçıların iktidarda olduğu Avusturya’da görüldü. Seçimlerden sadece bir hafta önce Avusturya parlamentosu, ilkokullarda başörtüsü yasağını onayladı. 

Düzenlemeyle ilkokul öğrencilerine yönelik başın tamamen “dini ya da ideolojik bir kıyafetle” örtünmesi yasaklandı. Yasada, “başın tamamız vurgusu yapılarak, Yahudilikte kafanın bir kısmını örten “kipa” ve Sih inancına mensup çocukların saçlarını kapatmak için taktığı “patkanın” yasaklanmaması, yasanın Müslümanlara yönelik kurumsal ve sistemli ayrımcılığın en belirgin göstergesi. Müslümanların hedef alındığı düzenlemeyle, 10 yaşına kadar çocukların başörtüsü takmaları yasaklanırken, yasağa aykırı davranan aileler 440 Euro para ya da iki haftaya kadar hapis cezasına çarptırılacak.

MÜSLÜMAN ANNELERE BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ

Fransa’da ise Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı.

DANİMARKA MÜSLÜMANLARA TAHAMMÜLSÜZ

Danimarka’da da ırkçıların provokasyonları devam ediyor. Irkçı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri ahlâksız Rasmus Paludan, 22 Mart’ta parlamento önünde kılınan Cuma namazını protesto için Kur’an-ı Kerim yaktı. Paludan, Yeni Zelanda’da camileri hedef alan terör saldırılarını protesto etmek amacıyla Danimarka Parlamentosu önünde Cuma namazı kılan Müslümanları provoke etmek istedi. Polisin parlamento önüne yaklaştırmadığı Paludan ve yandaşları, Cuma namazının kılındığı meydanın yaklaşık yüz metre yakınında terörize eylemlerini gerçekleştirdi. Şedid kâfir Paludan, 14 Nisan’da ise Müslümanların yoğun yaşadığı başkent Kopenhag’ın Nörrebro semtinde elinde tuttuğu Kur’an-ı Kerim’i havaya fırlattı.

TÜRK PARTİ LİDERİNE TEHDİT MEKTUBU

Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız’a posta yoluyla İslâm düşmanı ve tehdit içerikli figürler ile tehdit içerikli bir mektup gönderildi. Yıldız, “Evime boş yazıcı kovanları geldi. Bir de zarf vardı ve bizim partinin amblemi vardı. Zarfı açtım, içinde Kâbe resmi ve af edersiniz üzerine bir pislik konulmuş. Bir de mektup geldi ve içeriğinde ‘artık haddinizi aşıyorsunuz ve haddinizi bilmezseniz biz yapacağımızı biliriz’ yazıyordu” dedi.

YASAĞA UYMAYANLARA HAPİS CEZASI VERİLECEK

Yasada, “başın tamamı” vurgusu yapılarak, Yahudilikte kafanın bir kısmını örten “kipa” ve Sih inancına mensup çocukların saçlarını kapatmak için taktığı “patka”nın yasaklanmaması, yasanın Müslümanlara yönelik kurumsal ve sistemli ayrımcılığın en belirgin göstergesi olarak görüldü. Müslümanların hedef alındığı düzenlemeyle, 10 yaşına kadar çocukların başörtüsü takmaları yasaklanırken, yasağa aykırı davranan ailelerin 440 Euro para ya da iki haftaya kadar hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.

IRKÇILIK SEÇİM MALZEMESİ HALİNE GELDİ

Fransa’da ise Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı. Yasağa uymayanlara cezai yaptırım uygulanacak. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başörtüsünün yasaklandığı düzenlemelerle Müslüman karşıtlığı oya dönüştürülmeye çalışılıyor.

Etiketler: » » » »
Share
1352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ