logo

AGD’NİN ‘SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI’ HAFTA SONU YAPILACAK

Büyük bir heyecanla beklenen Anadolu Gençlik Derneği’nin AGD Siyer-i Nebi Yarışması hafta sonu gerçekleştirilecek. AGD’nin Siyer-i Nebi Yarışması’na 767 ilçeden 6 bin 10 okul başvuru yaptı. 

Büyük bir heyecanla beklenen Anadolu Gençlik Derneği’nin AGD Siyer-i Nebi Yarışması hafta sonu gerçekleştirilecek. AGD tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hayatını konu alan Siyer-i Nebi Yarışması’na on binlerce genç başvuru yaptı. 15 Aralık Cumartesi günü yapılacak sınavla ilgili değerlendirmelerde bulunan AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, her yıl Türkiye’nin il ve ilçelerinde Hz. Muhammed’in hayatını anlatan kitapları gençlere ulaştırdıklarını söyledi.

AMACIMIZ, EFENDİMİZİ ÖRNEK ALAN GENÇLER YETİŞTİRMEK

Gençlerin aileleriyle birlikte düşünüldüğünde büyük bir kitlenin Hz. Muhammed’in hayatına odaklandığına dikkat çeken Turhan şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığımız izin doğrultusunda Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı olarak bu hayırlı çalışmayı gerçekleştirmekteyiz. Siyer-i Nebi Yarışması’na öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Yarışmadaki hedefimiz, gençler arasında birinci veya ikinciyi belirlemek değildir. Amacımız, Efendimizin hayatını hayatına tatbik edecek gençler yetiştirmek, onun mücadelesini, İslam’ı insanlara nasıl aktardığını gençlere aktarmaktır” dedi.

BÜTÜN ZAMANLARA VE MEKÂNLARA SESLENİYOR

Yarışmanın gençleri hoşnut edecek sürprizleri olduğunu da aktaran Turhan şunları kaydetti:

“Biz en güzel hediyenin tüm katılımcılarının zamanlarını Efendimizin örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan, İslam’ı ya da Siyer’i sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam bütünüyle insanın yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik, tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir.”

“6 BİN OKULDAN BAŞVURU YAPILDI”

AGD Liseler Komisyon Başkanı Maruf Fil ise 767 ilçe ve 6 bin 10 okuldan sınava başvuru yapıldığını kaydederek, “Bizler değerlerimize bağlı bir gençlik yetiştirme gayretindeyiz. Bunun için Siyer-i Nebi Yarışması yaparak, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) razı olacağı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Gençlerimiz, bu yarışma ile aidiyet duygularını kuvvetlendirecek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hayatı hakkında daha hassas ve daha ayrıntılı bilgi edinmiş olacaklardır” dedi.

“YARINA YÖN VERECEK GENÇLER BURADA YETİŞECEK”

AGD olarak bu yıl Siyer-i Nebi Yarışması’nın 6’ıncısını düzenlediklerini hatırlatan AGD İmam Hatipler Komisyon Başkanı Mahmut Sami Koçak ise şunları kaydetti:

“Siyer-i Nebi Yarışması’ndaki en önemli amacımız bir gencimize daha Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını ulaştırmaktır. Türkiye’nin en önemli gençlik teşkilatı Anadolu Gençlik Derneği olarak İmam Hatipler Komisyonumuzu Yeni Bir Dünyanın Öncüleri olarak görüyor ve yarına yön verecek gençlerin burada yetişeceğine inanıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Siyer-i Nebi Yarışması dışında bölgesel teşkilat eğitimleriyle, kantin buluşmalarıyla, çeşitli gezi ve sosyal kültürel faaliyetlerle; ara dönemde kış eğitim kamplarıyla, yaz döneminde İmam Hatip Lise Teşkilatları çadır kamplarıyla ve yıl boyunca devam eden okuma gruplarımızla İmam Hatip öğrencileriyle bir araya geliyoruz. Son olarak kaybedeni olmayan, O’nun hayatını öğrenerek herkesin kazanacağı bu yarışmaya ve yıl boyunca devam eden etkinliklerimize tüm İmam Hatip öğrencilerini bekliyoruz.”

“TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK”

Siyer-i Nebi Yarışması’nın resmi takibini gerçekleştiren AGD Organizasyon Planlama Komisyon Başkanı Yavuz Selim Dumangöz, “Kitabın belirlenmesi basımı ve dağıtımını titizlikle gerçekleştirdik. Türkiye’nin dört bir tarafına bütün liselere kitapları ulaştırdık. Uzman kişilerle soruların belirlenmesini, soru kitapçıklarının basılması ve dağıtılmasını hassas bir şekilde gerçekleştirdik. Yarışmanın yapılacağı okulları ve yarışmada görev alacak sorumluların belirlenmesinde gerekli desteği sağladık” diye konuştu.

Millî Gazete

Etiketler: »
Share
1035 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ